Seçilmiş Aile Temasında Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Seçilmiş Aile Temasında Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

Merhaba sevgili okur! Birbirine bağlı bir ekiple veya karakterlerin arkadaşlıklarıyla öne çıkan kitapları seçilmiş aile veya yurt dışındaki adıyla “found family” kategorisine koyabiliriz. İlişkilerini ve birbirlerine bağlılıklarını okumaktan çok zevk aldığımız karakterler genelde bu kitapların yıldızıdır. Ben de sizler için bu türde okuyabileceğiniz yedi kitabı derledim. Listelerinizde yer açın, çünkü bu kitaplar mutlaka kitaplığınızda yer almalı! Keyifli okumalar dilerim.

1. Kargalar Meclisi || Leigh Bardugo

seçilmiş aile
Çizim: Artzzofkae

Listemizin ilk sırasında tabii ki Kargalar Meclisi var. Özellikle geçtiğimiz aylarda yine aynı evrende geçen Gölge ve Kemik’in Netflix tarafından diziye uyarlanmasıyla adından oldukça söz ettiren seri, yazarın en sevilen serisi diyebiliriz. Karakterlerimiz Kaz, Inej, Nina, Matthias, Jesper ve Wylan; her biri kendine has yetenekleriyle ve özellikleriyle ön plana çıkıyor. Biri usta bir keskin nişancıyken birisi çok iyi bir casus, biri intikam hissiyle dolarken birisi bir kaçak. Bir araya geldiklerinde ise ortaya tehlikeli, birbirlerini tamamlayan bir hırsız ekibi çıkıyor. Detaylı ve sağlam kurgusu, güçlü karakterleri ile Kargalar Meclisi bu türün en iyi kitaplarından biri ve hala okumamışsanız çok şey kaçırıyorsunuz!

2. Percy Jackson ve Olimposlular || Rick Riordan

seçilmiş aile
Çizim: Kitrei-Sirto

Sıradaki serimiz birçoğunuzun yakından tanıdığı veya duyduğu Percy Jackson ve Olimposlular. Karakterler arasındaki güçlü arkadaşlık bağını ilk sayfadan hissettiğiniz bu seri, okuru mitolojik bir hikayeye davet ediyor. Bu seri beş kitaptan oluşsa da Rick Riordan farklı karakterleri dahil ettiği ve farklı hikayelerin hikâyelerine yer verdiği kitaplar ve seriler yazarak bu evreni genişletiyor. Percy Jackson ve Olimposlular’da ise babasının tanrı olduğunu öğrenen ve kendini bir anda türlü aksiyonların içerisinde bulan Percy ve sadık arkadaşlarına eşlik ediyoruz. Annabeth, Kıvırcık, Tyson, Nico gibi okuması birbirinden eğlenceli karakterlerin yer aldığı kitap okura tam olarak sıcak bir aile ve arkadaşlık ortamını sunuyor. Bu evrene dahil olmak istiyorsanız Nisa Sümertekin’in hazırladığı Rick Riordan evreni okuma rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

3. Ay Günlükleri Serisi || Marissa Meyer

seçilmiş aile
Çizim: kathryngee

2015-2016 yıllarında Türkiye’de çok satan listelerinden ve dillerimizden bir türlü düşmeyen bu seriyi eklemesek olmazdı! Retelling bir kurguya sahip olan Ay Günlükleri serisi, yakından tanıdığımız prenseslerin hikayelerini Marissa Meyer’in bakış açısından bizlere tekrardan sunuyor. Sindrella, Rapunzel, Kırmızı Başlıklı Kız gibi karakterler bu sefer gelecekte uzak bir zamandalar ve her biri farklı farklı tehlikelerle ve problemlerle yüzleşmek zorunda. Ayrıca karşılarında ise onları alt etmek isteyen biri, Levanna var. Serinin her kitabında dahil olan yeni karakterler Cinder, Scarlet, Cress, Winter ve çok daha fazlası yavaş yavaş bir araya geliyorlar ve ortaya öyle bir ekip çıkıyor ki; her birinin kendine ait hikayeleri ve hayalleri var. Ay Günlükleri serisi sizleri fantastik, her anından keyif alacağınız bir evrene davet ediyor. Her kitabında aksiyonun dozunun daha da arttığı bu akıcı ve sürükleyici seriyi hala okumadıysanız listenize ekleme zamanınız geldi!

4. Gökyüzü Çocukları || Katherine Rundell

seçilmiş aile
Çizim: Terry Fan

Listede daha önce yer alan kitaplara kıyasla tek kitap olan ve fantastik ögelerden sıyrılan Gökyüzü Çocukları umut ve inanç dolu bir hikaye. Yıllar önce Charles’ın bir gemi kazasının ardından çello kutusunda, sahile vurmuş bir halde bulduğu Sophie, bir yandan onu Charles’tan koparmaya çalışıp yetimhaneye yerleştirmeye çalışan yetkililerden kaçarken bir yandan da annesini bulmaya çalışıyor. Herkes Sophie’nin kimsesiz kaldığına inanırken çatılardaki dostu olan Matteo ona gökyüzünde rehberlik yapıyor. Küçük bir umuda tutunarak Paris’in çatılarında gezinen Sophie, Matteo ve bir baba figürü olan Charles bir araya gelerek harika bir küçük aile oluşturuyorlar. Yüzünüzde buruk bir tebessüm bırakacak ve kalbinize kazınacak bu kitap sıcacık hikayesi ve karakterleriyle uzun bir süre aklınızdan çıkmayacak.

5. The Raven Cycle || Maggie Stiefvater

Yıllardır çevrilmesini beklediğimiz ve Pegasus Yayınları’ndan kitabın çıkış tarihi ile ilgili bilgi alabilmek için çırpındığımız The Raven Cycle serisini bu yazıya eklemezsek hatrımız kalırdı. Kitap, yüzyıllar önce ölmüş İskoç bir kralının mezarını arayan Gansey ve onun üç şövalyesinin ,-Adam, Ronan ve Noah- medyumlarla dolu bir evde büyüyen Blue ile yollarının kesişmesiyle başlıyor. Ailesindeki bütün kadınların aksine bir medyum olmayan Blue’nun Gansey’nin ruhunu görmesi ve o yıl içerisinde Gansey’nin öleceğini öğrenmesiyle birlikte, dört kitaplık bu nefes kesici macerada Blue’nun Gansey’nin ölmesine engel olmaya çalışmasını ve bu ikonik beşlinin İskoç kralının mezarını bulmaya çalışmasını okuyoruz. Gerçek hayatta asla göremeyeceğini karakterlere bağlanmaya hazır olun çünkü The Raven Cycle kesinlikle kalbinizi çalacak.

6. Evelyn Hugo ve Yedi Kocası || Taylor Jenkins Reid

Bu sefer rotamızı bambaşka bir kurguya çeviriyor, Hollywood’a gidiyoruz! Sırada ışıltılı davetlerin, kameraların ve ışıkların ardındaki bir aile var. Spoiler olmaması adına çok fazla detay veremeyecek olsak da 60-70’li yıllada geçen bu hikaye kurgusuyla ve karakterleriyle sizleri şaşırtacak nitelikte. O yılların en büyük yıldızlarından Evelyn Hugo’ya ve yedi kocasının arkasındaki gerçek aşkına yer veren bu hikaye tıpkı bir puzzle misali bir araya gelen bir aileye yer veriyor. Okuru kendine çeken kurgusu ve etkileyici karakterleriyle Evelyn Hugo ve Yedi Kocası’nın sadece found family temasıyla değil, her detayıyla sizleri büyüleyeceğinin garantisini verebiliriz!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

seçilmiş aile

Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Cümleler kısa. Bu cümle kısa. Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Cümleler kısa. Bu cümle kısa. Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Cümleler kısa. Bu cümle kısa. Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Cümleler kısa. Bu cümle kısa. Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Cümleler kısa. Bu cümle kısa. Kısa bir cümle. Bu cümle kısa bir cümledir. Kısa. Cümle kısa. Bu cümle kısa bir cümle. Cümleler kısa. Bu cümle kısa.

Ama fakat ya ya. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. İle de Ancak ve ancak. Ama fakat ya ya. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. İle de Ancak ve ancak. Ama fakat ya ya. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. İle de Ancak ve ancak. Ama fakat ya ya. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. İle de Ancak ve ancak. Ama fakat ya ya. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. İle de Ancak ve ancak. Ama fakat ya ya. Ancak ve ancak. Çünkü ya da veya. İle de Ancak ve ancak.

Yazıyı burada paylaş:

kurucu, yazar, sosyal medya sorumlusu ve güvenlik şefi :)
Yazı oluşturuldu 26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.