Arkadaşlıktan Aşka Temalı 7 Kitap Önerisi

Arkadaşlıktan Aşka Temalı 7 Kitap Önerisi

Romantik kitapların vazgeçilmez klişeleri vardır. Onlardan biri şüphesiz friends to lovers, yani “arkadaşlıktan aşka” teması. Bu kitaplar hayran olacağınız arkadaşlıkların, içinizi ısıtacak aşklara dönüşünü konu alıyorlar. Söylemeliyim ki bu benim en sevdiğim romantik kitap teması.

Bu listeyi hazırlarken kitapları olabildiğince farklı şekilde ilerleyen dostluklardan seçerek geniş bir yelpaze sunmak istedik. Elbette romantik kitapların klişelerini barındıran kitaplara da yer vermeye çalıştık. Hazırsanız başlayalım!

1. Tatilde Tanıştığımız İnsanlar – Emily Henry

Arkadaşlıktan Aşka Temalı 7 Kitap Önerisi - Bibliyoraf

Tatilde Tanıştığımız İnsanlar, “zıt kutuplar birbirini çeker” sözünü akla getiren bir kitap. Nitekim eser, birbirlerine hiç mi hiç benzemeyen iki yakın arkadaşı konu alıyor. Poppy ve Alex, her yaz beraber tatile çıkıyorlar. Ancak son çıktıkları tatil aralarının açılmasına sebep oluyor. Hiç görüşmeden geçen iki yılın ardından önlerine yeni bir tatil fırsatı çıkıyor.

Peki bu tatil fırsatı beraberinde neler getirecek? Poppy ve Alex’in arkadaşlıktan aşka dönen ilişkisini okuyacağımız bu eser, hem bir New York Times Çok Satanı hem de Goodreads Choice En İyi Romantik Kurgu ödülünün sahibi. Özellikle yazar Emily Henry’nin yazım tarzını ve olay örgüsünü sevenlerin kaçırmaması gereken bir kitap.

2. Normal İnsanlar – Sally Rooney

Arkadaşlıktan Aşka Temalı 7 Kitap Önerisi - Bibliyoraf

Normal İnsanlar, adı gibi normal bir kitap. Ne insanın büyülendiği fantastik sahneler, ne de arka arka arkaya gelen aksiyonlu olaylar var. Bu kitap, İrlandalı iki gencin liseden üniversiteye uzanan hikâyesini konu alıyor. Sadece arkadaşlıktan aşka değil, birbirine hiç benzemeyen insanlar klişesini de Normal İnsanlar’da okuyoruz.

Okulun popüler çocuğu Connell ile dışlanmış, içedönük Marianne, sohbet ederek birbirlerini tanımaya başlıyorlar. Sohbetleri arkadaşlıklarının filizlenmesine yol açıyor. Hikâye tam da burada başlıyor. Hem iki arkadaşın aşka dönen ilişkisini, hem de iki gencin hayatlarını ve kendilerini arama serüvenlerini anlatıyor. Doğru ve yanlışlarıyla seçtikleri yolda yürümeye çalışan Connell ve Marianne, oldukça içimizden karakterler. Bir diğer deyişle, onlar normal insanlar.

3. Josh ve Hazel’ın Sevgili Olmama Rehberi – Christina Lauren

Arkadaşlıktan Aşka Temalı 7 Kitap Önerisi - Bibliyoraf

Arkadaşlıktan aşka temalı bir romantik komedi okumak isterseniz, hem ülkemizde hem de yurt dışında çok sevilen Josh ve Hazel’ın Sevgili Olmama Rehberi’ni listenize ekleyebilirsiniz. Josh ve Hazel, en deli dolu oldukları üniversite zamanlarında tanışıyorlar. Başta birbirlerinden hiç haz etmiyorlar ancak sonra araya yıllar giriyor. Yolları bir şekilde tekrar kesiştiğinde, anılar bir bir gün yüzüne çıkıyor. Bir anlaşma yaparak birbirlerine randevu ayarlıyor ve bu randevulara beraber gidiyorlar.

Ayarladıkları bu çifte randevular ile birbirlerini daha iyi tanıyorlar ama bu sefer “sadece arkadaş” kalabilecekler mi? Yoksa çıktıkları çift randevuları onların ilişkisini aşka mı döndürecek? Josh ve Hazel’ın Sevgili Olmama Rehberi, bu temada okuyabileceğiniz en komik kitaplardan biri. İki ana karakter de oldukça kendilerine özgü karakterler. Hazel ve Josh’u okurken eğlenmemek mümkün değil!

4. Punk 57 – Penelope Douglas

Arkadaşlıktan Aşka Temalı 7 Kitap Önerisi - Bibliyoraf

Punk 57, geçtiğimiz 2022 yazında Dex Yayınları aracılığıyla dilimize çevrildi. Ana karakterler Ryen ve Misha, 5. sınıftayken öğretmenleri tarafından mektup arkadaşı olarak eşleştiriliyor ve sonrasında birbirlerinin en yakın arkadaşı oluyorlar. (Ki ben bu mektup arkadaşı olayını çok tatlı buluyorum.) Ancak mektup arkadaşlığının bazı kuralları var. Birbirlerini sosyal medyadan aratmaları, telefon numaralarını istemeleri, hatta birbirlerine resimlerini göndermeleri bile yasak.

Başta her şey olması gerektiği gibi gidiyor, ta ki Misha, Ryen’ın sosyal medya hesabını bulana kadar. Bundan sonra her şey eskisi gibi olabilecek mi? Yoksa kuralları bir kere çiğnemek mektup arkadaşlığını gerçekten de bozuyor mu? Aklınızda bu sorular belirdiyse cevapları öğrenmek için gidebileceğiniz adres, elbette Punk 57. Kitabın oldukça fazla yetişkin öge barındırdığını da söylemeden geçmeyelim.

5. Akhilleus’un Şarkısı – Madeline Miller

Arkadaşlıktan Aşka Temalı 7 Kitap Önerisi - Bibliyoraf

Bir sonraki durağımızda Troya Savaşı’na gidiyoruz sevgili okur. Madeline Miller, İlyada’da okuduğumuz hikâyeye farklı bir pencere aralıyor. Genelde romanları ana karakterin gözünden okuruz. Ama bu kitapta olaylar Akhilleus tarafından değil, dostu ve aşığı Patroklos tarafından anlatılıyor. Yazar, efsanelere olabildiğince sadık kalabilmek için büyük bir emek harcamış. Ayrıca Akhilleus’un Şarkısı 2012 yılında Orange En İyi Roman Ödülü’nün sahibi de oldu.

Mitolojiye ilginiz varsa ve benim gibi çarpıcı sonlara bayılıyorsanız, Akhilleus ve Patroklos’un dostluktan aşka ilerleyen destansı hikâyesine bir şans vermelisiniz. Akhilleus’un Şarkısı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve konusunu okumak isterseniz, Nisa Sümertekin’in yazdığı Destansı Bir Aşk Hikâyesi: Akhilleus’un Şarkısı yazısını okumanızı kesinlikle öneriyorum.

6. The Cheat Sheet – Sarah Adams

İngilizce kitaplar okuyorsanız, sıradaki önerimiz sizler için: The Cheat Sheet. Kitap henüz dilimize çevrilmedi, ancak basit bir dili olduğunu söyleyebilirim. Demem o ki, “İngilizcem pek iyi değil” endişesi yaşamayın. Bu romantik komediyi pratik yapmak için bile okuyabilirsiniz.

“Madem bir romantik komediden bahsediyoruz, nerede sahte sevgililik klişesi?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte burada! Ana karakter Bree, en yakın arkadaşı Nathan’a aşık. Elbette bunu ona itiraf etmiyor çünkü Nathan’ın ona o gözle bakmadığından adı kadar emin. Bree sarhoşluğunun kurbanı olup bu büyük sırrını bir muhabire söylediğinde ise işler karışıyor. Konunun devamı birçoğumuz için yabancı değil. İmzalanan bir sözleşme ve 3 hafta boyunca sevgiliymiş gibi yapmak zorunda olan iki en yakın arkadaş… Bu sahte ilişkinin aşka dönüşmemesi ise işten bile değil!

7. I Wish You All The Best – Mason Deaver

Arkadaşlıktan Aşka Temalı 7 Kitap Önerisi - Bibliyoraf

Listenin sonunda yine henüz dilimize çevrilmemiş ama benim okumak için can attığım bir kitap var: I Wish You All The Best. Hayatın hem acımasız hem de şefkatli tarafını bu kitapta görmek mümkün. Ayrıca okul temalı kitaplar seviyorsanız sizi sevindirecek bir haberim var, I Wish You All The Best sizi lise sıralarına geri götürecek.

Ben, ailesine non-binary olduğunu söylediğinde işler hiç de iyi gitmiyor. Ebeveynleri tarafından reddedilen Ben, ablası Hannah ve eşi Thomas’ın yanına taşınıyor. Kaygı bozukluğuyla birlikte her şey üst üste gelirken Ben, yeni bir okula alışmaya çalışıyor. Ancak son sınıfın bitmesine çok az kala hayatını değiştirecek biri ile tanışıyor. Oldukça eğlenceli ve karizmatik Nathan’dan ile arkadaşlıkları ilerlerken birlikte birbirlerine olan hisleri de büyüyor. Bu ikilinin hikâyesi, âdeta bir şansın daha olduğunu hatırlatmak için yazılmış.

Sizler için derlediğimiz arkadaşlıktan aşka temalı kitaplar listemizin sonuna geldik. Sizin bu temada en sevdiğiniz kitap hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Sonraki yazılarda görüşmek üzere! 💝

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.