Masal Diyarına Yolculuk: İyilik Ve Kötülük Okulu

Masal Diyarına Yolculuk: İyilik Ve Kötülük Okulu

Karşılaştırma Dosyaları Bölüm 11: The School For Good And Evil

Soman Chainani’nin aynı isimli kitabından uyarlanan İyilik ve Kötülük Okulu, geçtiğimiz hafta Netflix üzerinden hayranlarının beğenisine sunuldu. Ekibimizden Selin Çolak ve Elif İdil Adalı’da sizler için film hakkında detaylı bir karşılaştırma dosyası hazırladı. İyi okumalar!

Farklı Bir Başlangıç

Kitapta tüm Gavaldon halkı İyilik ve Kötülük Okulu’ndan haberdar. Çünkü dört yılda bir kasabanın çocuklarından iki tanesi Okul Müdürü tarafından kaçırılıyor. Kitabın ilk bölümü olan Çocuk Kaçırma Sanatı, işte tam da bu sebepten oldukça telaşlı bir atmosfer ile başlıyor. Bu bölümde tüm kasabanın çocukların kaçırılmasını engellemek için çabaladığını görüyoruz. Çocukların kimisi kaçırılmamak için saçını kazıtıyor kimisi yüzünü çamura buluyor. Ana karakterler hariç tabi ki… Ancak onlar da birbirlerinden tıpkı siyah ve beyaz gibi farklı. Agatha tüm bu olayların birer saçmalıktan ibaret olduğunu savunan ve cadı olduğu düşünüldüğü için toplumdan dışlanmış bir çocuk. Sophie’nin ise en büyük dileği İyilik Okulunda okuyup bir prenses olmak.

Filmde ise çocukların kasabadan düzenli olarak kaçırılmadığını, halkın bundan bir haber olduğunu görüyoruz. Hikâyenin bu kısımda yalnızca Sophie’nin okul ile ilgili efsaneyi duyunca oraya gitmeyi dilediği değiştirilmemiş.

İyilik ve Kötülük Okulu: Masal Diyarına Yolculuk - Bibliyoraf

Cehennem Odası

Bize kalırsa kitaptaki Cehennem Odası bölümü Sophie için büyük bir dönüm noktası. Ancak kitap ve filmdeki Cehennem Odası sahneleri arasındaki tek ortak nokta: Sophie’nin kesilen saçları. Filmdeki sahnede Tedros ve Sophie’nin çoktan bir ilişkiye başladıklarını ve birlikte yemeğe geldiklerini izliyoruz. Yemekhanede çıkan kavganın sebebi de Sonsuzlar ve Hiçlerin birlikte olamayacağı konusuna dayandırılıyor. Çıkan kavgadan sonra Leydi Lesso, Cehennem Odası’na götürdüğü Sophie’nin saçlarını kesiyor. Oysaki kitaptaki hikâyede kavganın çıktığı esnada Sophie ve Tedros arasında yaşanan hiçbir şey yok.

iyilik ve kötülük okulu

İyilik ve Kötülük Okulu: Masal Diyarına Yolculuk - Bibliyoraf

Hikâyenin orijinalinde ana karakterler, Leydi Lesso’ya Okul Müdürü ve Hikâyeci’yi gördüklerini anlatıyorlar. Lafa karışıp olayın büyümesine sebep olan Beatrix ile iki okulun öğrencileri birbirine giriyor. Bundan sonrasında Cehennem Odası’na yollanan Sophie’nin saçları zebani tarafından kesiliyor. Sophie ise serbest kalır kalmaz zebaniyi öldürerek saçlarının intikamını alıyor. Bence filmdeki sahnede olayların tüm derinliği gitmişti. Bu kısımda orijinal hikâyeye daha fazla sadık kalınsaydı film çok daha çarpıcı olabilirdi.

Sophie’yle ilgili yapılan önemli değişikliklerden bir diğeri de karakterin potansiyelini ve güçlerini keşfediş şekli. Filmde Rafal’ın sürekli Agatha ve Sophie’yi ziyaret ettiğini görüyoruz. Bu ziyaretlerden birinde ise Rafal, Kan Büyüsü yardımıyla Sophie’nin gerçek potansiyelini ortaya çıkartmaya çalışıyor. Fakat kitapta olaylar bu şekilde ilerlemiyor. Orijinal hikâyede ne Rafal’ın Agatha’yı uyardığını ne de Sophie’nin güçlerini açığa çıkardığını okuyoruz.

Bir Kötünün Asla Sahip Olamayacağı Şey

Yaklaşık beş yüz sayfalık bir kitabı iki saate sığdırmak şüphesiz hızlı bir akış demek. Hatta fazlasıyla hızlı… Kitapta olduğu gibi filmde de Sophie ve Agatha, Okul Müdürü’nün kulesine çıkıyor. Kitapta bu olay, ufak bir keşif gezisi tadında anlatılmıştı. Her şeyi başlatan ve sayfalarca cevabının ne olduğunu beklediğimiz bilmece de burada karşımıza çıkıyor. Kötülerin asla sahip olamayacağı ve İyilerin onsuz yapamayacağı tek şey nedir? Akışın kilit noktası olan bu soruyu cevaplandırmaları kolay olmuyor. Filmde ise yaşadıkları her şeyin uydurma olduğunu savunan Agatha ilk denemesinde doğru cevabı buluyor. Daha yaşananların şokunu üstünden atamadan pat diye “gerçek aşk” cevabını verebilmesi bizce tutarsız bir davranış olmuş. Doğru cevabın bulunabilmesi için en azından bir iki sahne daha beklenemez miydi gerçekten?

Evers Ball ve Masalla İmtihan

Filmde izlediğimiz Evers Ball sahnesi kitaplarda yer almıyor. Bununla birlikte Masal İmtihanı sahnesi de kitapta okuduğumuzdan daha farklı bir şekilde yansıtılmış.

Masalla İmtihan, filmde Sophie ve Tedros’un birbirlerine karşı hissettikleri ölümsüz aşkı göstermeleri için bir fırsat olarak kullanılmış. Kitapta ise bu ikili arasındaki aşka odaklandığımız söylenemez. Orijinal hikâyedeki odak noktamız, Sophie’nin “İyi” yeteneklerini kanıtlayıp kanıtlayamayacağı. Filmde olduğu gibi kitapta da Agarha Sophie’ye bu konuda yardım etmeye çalışıyor. Ancak bu yardım pek de planlandığı gibi ilerlemiyor ve günün sonunda Sophie Agatha’yı daha çok kıskanmaya başlıyor.

Çekilse Nasıl Olurdu: Tabutunu Seç

Farklı okullar, farklı hedefler derken ana karakterlerin arasına bir soğukluk girmemesi kulağa imkânsız geliyor. Tabutunu Seç bölümü de bu noktada hikyede önemli bir yer kaplıyor. Eğer bu bölümde yaşananları filmde de görebilseydik, yalnızca karakterlerin arasındaki ilişkinin bozulmaya başlamasını değil, dersleri de daha yakından görme fırsatımız olurdu. Bu bölümde yaşananları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: İyiyi ve Kötüyü ayırt etme sınavında o hafta Sonsuzlar sınanıyor. Her iki okulun kızları, birbirine tıpa tıp benzeyen prenseslere dönüştürülüyor. Tabutların içine giren kızlar, Sonsuz erkeklerin iyilik işaretleri yardımıyla onları bulmalarını bekliyor. Sophie onu bulan kişinin Tedros olmasını beklerken Hiç oğlanlardan Hort tarafından öpülüyor.

iyilik ve kötülük okulu

İyilik ve Kötülük Okulu: Masal Diyarına Yolculuk - Bibliyoraf

Tedros ise herkesten farklı olduğunu düşündüğü prensesin tabutuna gidiyor. Fakat gittiği tabutun Agatha’nınki olduğunu fark etmiyor. Karşısında Tedros’u gören Agatha, panikle onu ittirip kimseye fark ettirmeden başka bir tabuta geçiyor. Ancak Sophie bu olayı görüyor. Geriye “Eğer bu kısım çekilseydi nasıl olurdu acaba?” sorusuna cevap arayan hayal gücümüze kalıyor.

Kitabın Sonu ve Daha Fazlası

Bu madde film ve kitap arasındaki en önemli fark olabilir. Kitapta Rafal, Sophie’yi hâlâ gerçek aşkı olarak kabul etse de, ikili aşklarını bir öpücükle mühürledikten sonra ikili çürümeye başlıyor. Agatha daha sonrasında bu ikiliyi nehre çekerek ölümden kurtarıyor. Fakat buna rağmen Sophie, Rafal’ın yanlışlıkla attığı bir ok tarafından vuruluyor ve aldığı yara sonrasında ölüyor. Karakter Agatha’nın öpücüğüyle tekrar hayata dönüyor. Bu olayların sonunda ise İyilik ve Kötülük Okulu Müdürleri arasında ölümüne bir savaş gerçekleşiyor.

Ayrıca filmin sonunda Sophie ve Agatha’nın okuldaki arkadaşlarına veda edip eve geri döndüğünü görüyoruz. Fakat kitapta işler bu şekilde sonlanmıyor. İyi ve Kötü arasındaki bu savaş sonlandıktan sonra Sophie ve Agatha aniden ortadan kayboluyor. Anlayacağınız her iki son da arkasında cevapsız sorular bırakıyor.

Yazının sonuna geldik. Filmi nasıl buldunuz, devam filmleri nasıl olacak merak ediyor musunuz? Sizce İyilik ve Kötülük Okulu iyi bir kitap uyarlaması mı? Film hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ancak fakat ama ve lakin. Çünkü ama ancak ve lakin. Fakat ve ama. Ancak ve ancak.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.