Kış Aylarında Okuyabileceğiniz 7 Kitap Önerisi!

Kış Aylarında Okuyabileceğiniz 7 Kitap Önerisi!

Merhaba sevgili Bibliyoraf okurları! Bu listemizde sizlere kışın soğuk havalarda battaniyenizin altında, elinizdeki sıcak içeceğinizle okuyabileceğiniz kitaplar önereceğiz. Soğuk havalar gelmeye başladığında çoğumuz kar ve kış temalı kitaplara yöneliyoruz. Biz de size yardımcı olmak adına kış aylarında okuyabileceğiniz 7 kitap önerisini derledik. Keyifli okumalar!

1. Buz Ejderhası – George R. R. Martin

Yazarı hepimiz Buz ve Ateşin Şarkısı serisiyle tanıyor olsak da Buz Ejderhası’nı ünlü serisinden daha önce yazmış. Ancak ülkemizde sonradan çevrildiği için bu konuda bir kafa karışıklığı oluyor. İçerisindeki illüstrasyonlar, yazı boyutlarının büyük olması ve sayfa sayısının azlığı sebebiyle tek oturuşta bitebilecek bir kitap.

Hikâye bir kuzey ülkesinde geçiyor. Ana karakter Adara, kış mevsiminde doğmuş bir kız çocuğu. Bir fırtınanın ortasında dünyaya gelen Adara, bu fırtınadan sağ kurtularak birçok insana göre imkansızı başarıyor. Bu yüzden ona farklı bir gözle bakılıyor. Ancak bu aynı zamanda Adara’nın çok soluk bir teni ve soğuk bir karakteri olmasından da kaynaklanıyor. Kitapta Adara’nın bir buz ejderhasıyla yıllarca süren arkadaşlığı anlatılıyor. Hatta Buz ve Ateşin Şarkısı evreniyle benzerlikler gösteren bazı noktaları da var. Örneğin burada da düşman krallıklar var ve bu krallıkların ejderhaları birbiriyle savaşıyor. Buz Ejderhası, fantastik okurlarının kış aylarında okuyup seveceğini düşündüğümüz bir kitap.

kış aylarında okuyabileceğiniz 7 kitap

2. Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Doğu Ekspresinde Cinayet için, Agatha Christie’nin en bilinen kitabı desek yalan olmaz. Ayrıca eserin İstanbul’daki Pera Palas otelde yazılmış olması da popülerliğini etkileyen unsurlardan biri. Doğu Ekspresi’nde Cinayet, tam kış aylarında okuyabileceğiniz macera dolu bir polisiye romanı.

Dedektif Hercule Poirot, Doğu ekspresinde yolculuk yaparken bir cinayet işleniyor. Trendeki idareden sorumlu kişi, katili bulması için meşhur dedektiften yardım istiyor. Çünkü cinayet, tren hareket hâlindeyken işlenmiş ve katil trendeki yolculardan birisi. Poirot yardım etmeyi kabul ediyor ve yolcuları teker teker sorguluyor. Ancak bu sorgulamaların ardından her yolcunun bambaşka bir hikâyesi olduğu ortaya çıkıyor. Acaba katil hangisi?

3. Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin

Sıradaki eser, bilimkurgu dalındaki önemli ödüllerden Hugo ve Nebula ödüllerini kazanmış bir kitap. Karanlığın Sol Eli, “Kış” isimli bir gezegende geçiyor. Kış, bizim dünyamızla benzerlikler gösteriyor fakat onu farklı kılan bir özelliği var: Bu gezegende yaşayan kimsenin cinsiyeti yok. Herkesin cinsiyeti, yılın belli dönemlerinde erkek veya dişi olmak üzere değişiklik gösteriyor. Kitabın anlatıcısı olan karakter Ai, gezegene elçi olarak geliyor. Burada geçirdiği süre boyunca da ittifak kurmaya çalışıyor.

Le Guin bu eserinde, dünya toplumsal cinsiyet kimliği olmasa nasıl bir yer olurdu sorusunu gözler önüne seriyor. Çok derin bir konusu yok ancak biraz ağır bir anlatıma da sahip. Ama yine de değindiği noktalar bakımından okunması gereken kitaplardan.

kış aylarında okuyabileceğiniz 7 kitap

4. Beyaz Diş – Jack London

Beyaz Diş (Jack London) - Fiyat & Satın Al | D&R

Beyaz Diş, yine soğuk kış günlerine yakışacak şekilde kutuplarda geçen bir kitap. Çoğumuz bu romanın kısaltılmış versiyonunu okumuş olsak da Beyaz Diş’in yaşam mücadelesinin daha kapsamlı olarak bilinmesi gerekiyor.

Bir kurt ve köpek karması olarak dünyaya gelen Beyaz Diş, daha doğduğu andan itibaren hayatın zorlu şartlarıyla karşı karşıya kalıyor. Ama doğada yaşam mücadelesi verirken kendi içgüdülerine güvenerek zorlukların üstesinden gelmek hiç de kolay değil. Bulunduğu kabilede ona köpek muamelesi yapılırken, içindeki kurt güdüleri onu diğerlerinden farklı kılıyor. Jack London’ın bu ölümsüz eseri hayatın ve doğanın acımasızlığını gözler önüne seren bir kitap. Beyaz Diş ile birlikte kutupların zorlu mücadelesine tanık oluyoruz. Üstelik okurken bazen belgesel izliyormuş hissiyatı da veriyor. Ancak bu özellik kitabın akıcılığından hiçbir şey kaybettirmiyor.

5. Buzullar Arasında Bir Kış – Jules Verne

Usta yazar Jules Verne’den nefes kesici bir macera: Buzullar Arasında Bir Kış. 1855 yılında yazılan bu eser Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2020 yılında dilimize çevrildi. Kısa bir roman olduğu için soluksuz okunabilecek bir kitap.

Jean Cornbutte, gemide kaptan olan oğlunu karşılamak üzere limanda beklerken, oğlu Louis’nin geri dönmediğini görüyor. Geminin mürettebatından gelen bilgiyle, yolculuk esnasındaki bir olayda onun kendini feda ettiğini öğreniyor. Oğlunun yaşadığına dair hâlâ bir umudu olduğu için mürettebatı tekrar toplayarak onu bulmak üzere bir yolculuğa çıkıyor. Ancak Louis’nin nişanlısı Marie de bütün engellere rağmen onun peşinden geliyor. Buzulların arasında kısa bir maceraya çıktığınızı düşünün. Acaba bu çetin yolculukta karakterleri neler bekliyor? Kaptan Louis Cornbutte hâlâ yaşıyor mu ve onu bulabilecekler mi?

kış aylarında okuyabileceğiniz 7 kitap

6. Buzdaki Kız (Dedektif Erika Foster #1) – Robert Bryndza

Sırada farklı bir yazardan, sıra dışı bir polisiye var. Londra’da soğuk bir kış gecesinde, görevine yeni atanmış Dedektif Erica’ya bir dosya veriliyor. Müze bahçesindeki buz tutmuş bir gölün içinde bir kadın cesedi bulunduğunu öğreniyor. Hemen olay yerine giden Erica, manzaranın içler acısı olduğunu görüyor. Deliller toplamaya başlayarak katilin peşine düşüyor. Fakat katilin de onun peşinde olduğundan tamamen habersiz.

Kitapta gerilimden ziyade merak unsuru ön planda. Mesleğine bağlı bir dedektifin hem kurbanın nüfuzlu ailesinden gelen baskılarla, hem de teşkilattaki iş arkadaşlarıyla verdiği mücadeleyi okuyoruz. Gözü kara ve güçlü bir kadın karakter okumak istiyorsanız işte tam aradığınız kitap.

7. Kış Bahçesi – Kristin Hannah

Listemizin son kitabı sizi biraz duygulandıracak, ama iyi ki okudum diyebileceğiniz türden güzel bir kitap. Kristin Hannah’nın günlük yaşamların ardındaki acıklı hikâyeleri ortaya çıkardığı ve karakterlerin duygularını ustaca yansıtabildiği bir kalemi var. Böylece sizin karakterlerle inanılmaz bir bağ kurmanızı sağlıyor ve kitabın etkisini artırıyor.

İki kız kardeş olan Meredith ve Nina’nın hayatları farklı yollarda ilerliyor. Bunun yanı sıra ikisinin de karakterleri birbirlerine hiç mi hiç benzemiyor. Birisi evinde ailesiyle yaşamayı seçiyor, diğeri ise dünyayı geziyor. Babalarının ölüm döşeğinde olduğunu öğrendikten sonra ise bir araya gelmek zorunda kalıyorlar. Babalarının son arzusu, anneleri Anya’nın onlara bir masal anlatması. Ancak kızların anneleriyle hiç de sağlıklı bir ilişkileri yok. Onlar annelerinin anlattıkları gerçeklerle olayların farklı yüzünü görürken, biz de ikinci dünya savaşının getirdiği yıkım ve acılara şahit oluyoruz.

Kış temalı bu kitaplar tam “soğuk havalarda okunacaklar” listesi! Nitekim bu kitapları kışın okumanın en güzel yanı da kitaplardaki o mekânları, o zorlu şartları ve soğuk havayı bizim de hissedebiliyor olmamız. 2022 yılının kış okuma listesi bu şekildeydi. Umarım beğenmişsinizdir, keyifli okumalar…

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat ve lakin. Lakin ama fakat ve ancak. Ya da veya. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat ve lakin. Lakin ama fakat ve ancak. Ya da veya. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat ve lakin. Lakin ama fakat ve ancak. Ya da veya. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü ve fakat ve lakin. Lakin ama fakat ve ancak. Ya da veya.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.