Güneşin Elçisi, Karanlığın Efendisi: Shadow & Bone 2. Sezon

Güneşin Elçisi, Karanlığın Efendisi: Shadow & Bone 2. Sezon

Karşılaştırma Dosyaları Bölüm 12: Shadow & Bone 2. Sezon

Yaklaşık iki yıllık bir aranın ardından sevilen dizi Shadow & Bone’un ikinci sezonu, geçtiğimiz perşembe günü yayımlandı. Biz de sizler için yeni sezonu izledik ve bir karşılaştırma dosyası hazırladık. İyi okumalar! shadow & bone

Bildiğiniz üzere ilk sezonda, orijinal hikâye bir kenara bırakılarak, Kargalar da diziye eklenmişti. Bu sezonda da onların maceralarını izlemeye devam ediyoruz. Bu yüzden de yazıyı ikiye böldük: İlk kısımda Grisha Üçlemesi’nde yaşananları, ikinci kısımda ise Kargalar’ın başına gelenleri değerlendireceğiz.

Not: Söylememize gerek var mı bilmiyorum ama bu yazı hem Grishaverse serisinden hem de dizinin birinci ve ikinci sezonundan spoiler içermektedir.

İki Kitap, Tek Sezon

İlk sezon, her ne kadar Kargalar’ın hikâyesini değiştirmiş olsa da, Gölge ve Kemik’te anlatılanlara oldukça sadık kalmıştı. Hatta olayların anlatılış şekli birçoklarına göre -bendeniz dahil- kitaptan daha iyiydi. Bu sebeple de ikinci sezonun da aynı formülü uygulamasını bekliyorduk. Fakat öyle olmadı. Dizinin ikinci sezonu, Grisha Üçlemesi’nin ikinci ve üçüncü kitaplarını birleştirdi. Hepimiz olayların üçüncü sezona taşınmasını beklerken orijinal Grisha hikâyesi ikinci sezonda son buldu.

Shadow And Bone's Daisy Head Shares Thoughts On What Could Be Next For  Alina And Genya In Season 2 | Cinemablend

Seriyi okuyanlar hatırlar, ikinci ve üçüncü kitap olay akışı yönünden oldukça benzerdi. Mesela Alina iki kitabın başında da Karanlıklar Efendisi tarafından tuzağa düşürülüyor ve yakalanıyordu. İki kitabı birleştirmek bu noktada oldukça mantıklı bir seçim olmuş. Aynı olayları tekrar ve tekrar izleyeceğimize tek seferde izledik. Bu sayede dizinin ilk sezonda yakaladığı tempo da düşmemiş oldu. Dizide yaşananlara geçmeden önce gelin, serinin diğer iki kitabında neler yaşanmıştı hatırlayalım.

Grisha Üçlemesi’nin ikinci kitabı Kuşatma ve Fırtına’nın başında, bir önceki paragrafta da belirttiğim gibi, Alina Karanlıklar Efendisi1 tarafından yakalanıyor. İkinci büyüteci aramak için göreve çıkması da yine Karanlıklar Efendisi’nin zoruyla oluyor. Kitabın geri kalan kısmı ise Os Alta’da, Ailna ve Nikolai’ın Birinci ve İkinci Ordu’ları bir araya toplamaya çalışmasını okuyarak geçiyor. Kitap, Karanlıklar Efendisi’nin Os Alta’ya gelmesiyle son buluyor. Çöküş ve Yükseliş’te ise Alina ve arkadaşlarının Ravka’nın altında geçen gizli tünellerde saklandığını ve Alina’nın güçlerini kaybettiğini görüyoruz. Üçüncü kitap boyunca bu problemi çözmeye çalışıyor ve Alina’ın “azize” rolüne kendisini alıştırmaya çalışmasını okuyoruz. (Bir de Karanlıklar Efendisi ile savaşıyorlar falan filan.)

1: İnsanların Karanlıklar Efendisi’nin “kötü adam” olmasına şaşırmasını asla aşamayacağım sanırım. Yahu adamın adı Karanlıklar Efendisi. İyilik timsali mi olmasını bekliyorlardı?

Yiğidim aslanım Karanlıklar Diyarı’nda yatıyor

shadow & bone

Fark edeceğiniz üzere dizide ikinci kitap özelinde yaşanan iki büyük değişiklik vardı. Bunlardan ilki Alina’nın kaçırılmaması ve ikinci büyüteci bulmak için kendi isteğiyle yola çıkması oldu. İkinci büyük değişiklik ise tabii ki kitabın sonunda yaşanan olaylar. Alina ve Karanlıklar Efendisi arasında yaşanan o yorucu güç savaşı Shadow & Bone’da işlenmemişti. Yine de dizide ikilinin benzer bir sahnede karşı karşıya geldiğini görüyoruz.

İlk sezonda olduğu gibi ikinci sezonda da Alina’ın azize oluşu Inej üzerinden işlenmişti. Fakat üçüncü kitaptakinin aksine olayların dini boyutunu diziye yansıtmamışlar. Bu yüzden de son kitapta Alina’nın “azize” kelimesine karşı verdiği psikolojik savaşı ve azize olmanın ne demek olduğunu sorgulamasını dizide görmüyoruz. Hatta dizide “aziz” kelimesinin belli bir ağırlığının olmadığını söylemek de mümkün.

Üçüncü kitapta okuduğumuz Alina’nın son büyüteci bulmaya çalışması ve beraberinde yaşanan olaylarda da dizede değiştirilmiş. Ekip üçüncü büyüteci ararken Alina ve Mal’in – 🙂 – Zoya yerine Baghra ile eşleştiğini görüyoruz. Böylece Baghra, ikiliye üçüncü büyütecin Malyen olduğunu açıklamış oluyor. Grisha Üçlemesi’nde Baghra’nın rolü dizideki kadar önemli değil. Bu yüzden dizide değiştirilen en önemli detaylardan biri de bu. Fakat tabii ki Shadow & Bone ve üçüncü kitap arasındaki en büyük farkı öğrenmek isteyenlerin bir sonraki başlığı okuması gerekecek.

Sonlar ve Yeni Başlangıçlar

İki kitabın tek sezonda anlatılması ve yaşanan bütün değişiklikleri göz önünce bulundurunca serinin sonunun da değiştirilmesi benim beklediğim bir hareketti. Fakat bu kadar köklü bir değişiklik olacağını ben de tahmin etmemiştim.

Çöküş ve Yükseliş’in sonuna geldiğimizde Alina’nın, Grisha ordusu ve Soldat Sol ile birlikte Darkling’in2 Karanlıklar Diyarı’nı geçmesini engellemeye çalışmasını okuyoruz. Dizide ise Karanlıklar Efendisi, yarattığı diyarı Çıkrık’a kadar genişletiyor ve ekibi sürpriz bir şekilde karanlığa hapsediyor. Savaşın kilit noktaları aynı kalmış olsa da, bu noktada eksik kalan ya da değiştirilen birçok detay oldu. Öncelikle dizide Soldat Sol’u görmedik. Bu yüzden de Alina’nın yaptığı fedakârlığı ve Soldat Sol’un Karanlıklar Diyarı’nı yıkışını izleyemedik. Alina yine Malyen’i öldürmek zorunda kaldı ve daha sonrada Karanlıklar Efendisi’nin peşine düştü, evet. Fakat ikilinin arasındaki savaş sonrasında ne Alina’nın saçı beyazladı, ne güçlerini kaybetti3 ne de ortalıktan kayboldu.

2: “Karanlıklar Efendisi’nin Karanlıklar Diyarı’nı…” demek çok manasız geldi. Bu yüzden de yazıda zaman zaman Darkling demeyi tercih ettim.

3: Gücünü kaybetmeyi geçtim, karakterin Karanlıklar Efendisi’nin gücünü kullanabildiğini gördük. Yazı daha fazla uzamasın diye bu konuya girmedim ama böyle bir olay kitaplarda yaşanmıyor. Olur da üçüncü sezon gelirse o zaman bol bol konuşuruz artık.

Shadow and Bone Season 2 Cast: Who's Who in Ravka, Kerch and Beyond -  Netflix Tudum

Bildiğiniz üzere savaştan sonra ekip, Alina’nın kargaşadan uzak bir hayat yaşayabilmesi için herkesin onu ve Malyen’i ölü olarak bilmesi konusunda anlaşıyor. Fakat olaylar dizide bu şekilde gelişmiyor. Hatta Alina’nın Nikolai’ın nişanlısı olarak sarayda kaldığını görüyoruz. Yoo hayır yanlış duymadınız. Alina sarayda kalıp Nikolai ile evcilik oynamaya karar veriyor. Aynı Leigh Bardugo gibi dizinin senaristleri de Zoya- çok pardon, Nikolai’ın Ravka’yı düzeltme sürecinde yaşadıklarını anlatan bir kitap olduğundan habersiz sanırım. :)) Bknz: Yoksa Nikolai Bu Kitapta Da Mı Yan Karakter? Gerçi serinin sonunu düşünürsek, yaşananları unutmak hepimiz için daha hayırlı olabilir.

shadow & bone

Peki şimdi ne mi olacak? Netflix henüz serinin üçüncü sezonunu onaylamadı. Yapımcılar da onaylamama ihtimaline karşı olayları toparlayan bir son yazmışlar. Fakat Nikolai’ın taç giyme töreninde ve öncesinde yaşananlar, Kaz’ın ekibi -Inej’siz ekip mi olur- yeni bir görev için toplaması gibi detaylar da yeni sezon ihtimalinin ortadan kalkmadığını gösteriyor. Eğer diziye üçüncü bir sezon gelirse -ki keşke gelmese- Ravka kısmında Yara İzi Kralı’nda yaşananları Kargalar kısmında ise ilk kitapta yaşananları -artık bir zahmet- göreceğiz.4

4: Yine yazı uzamasın diye çok detaylı bahsedemedim ama hikâyenin bu noktasında David hâlâ hayatta. Ayrıca kendisi Genya ve Zoya ile birlikte Grisha ordusunun başında yer alıyor.

Malyen “E’ya Sta Rezku” Oretsev

Bir önceki Shadow & Bone dosyasında Malyen’in karakterinde yapılan değişiklerden bahsetmiştik. Bu değişiklikler ikinci sezonda da devam etti. Malyen bir Grisha dövüş kulübü başlatmadı. Gidip saçma sapan bir dövme yaptırmadı5 ya da Alina’nın önünde Zoya ile öpüşmedi. Alina ve Malyen kitapta olduğu gibi dizide de zaman zaman tartışmaya devam etti. Fakat bu tartışmaların sonucunda kitaplarda olduğu kadar büyük bir kopukluk yaşamadılar. Ayrıca Malyen kitapta olduğu gibi Nikolai yüzünden kıskançlık krizlerine de girmedi. Dizide Malyen’in görevlerinin öneminin ve Nikolai’ın onlara yardım etmesinin işlerini kolaylaştıracağının farkında olduğunu görüyoruz. Bu da Mal’e kitaptaki kadar sinir olmamızın önüne geçiyor. (Yine de Karanlıklar Efendisi’ni okla vurmaya çalışmasını aşamıyorum.)

5: Açık konuşmak gerekirse ben buna baya üzüldüm. Muhtemelen serinin en saçma ama bir o kadar da ikonik olaylarından biriydi. Ne güzel dalga geçecektik. 🙁

Ayrıca bildiğiniz üzere kitaplarda Malyen’in bir büyüteç olduğunun keşfedilmesi de zorlu bir süreç oluyor. Çünkü kitaplarda olayları onlara anlatacak bir Baghra yok. Alina’nın büyüteci bulması için dedektifçilik oynaması gerekiyor. Bununla birlikte dizinin aksine karakteri ölümden geri getiren Alina değil, diğer Grishalar. Karakter üzerinde yapılan son değişiklik ise yine serinin sonuyla ilgili. Bir önceki başlıkta da açıkladığım gibi Alina ve Malyen ikilisinin sonu dizide çok farklı ilerliyor. Alina kitapta Nikolai’in evlenme teklifini reddediyor ve Malyen’le birlikte eski yetimhaneyi onarmak için köye geri dönüyor. Dizide ise Malyen’i korsancılık oynamak için denizlere gönderdiklerini öğreniyoruz.

Nikolai Ketterdam’da, Darkling Mezarda

Yani. İlk sezonda Kargalar’ın neden Alina’ın peşinden gönderildiği hepimizin merak ettiği bir soruydu. Nikolai ve Kargalar arasında bağlantı kurarak bu soruyu cevaplamışlar. Dizinin ilk bölümünde Kargalar’ı Alina’yı kaçırmak için tutan kişinin Nikolai olduğunu öğreniyoruz. Buna benzer bir buluşma Kargalar Meclisi’nin ikinci kitabı Sahte Krallık’ta da yaşanıyor. Fakat o buluşmanın Alina Starkov’la pek bir alakası yok. Kargalar’la ilgili her şeyi değiştirdikleri için dizi genelinde en az takıldığım olay bu buluşma oldu. Başta da dediğim gibi. Yani.

Bunun haricinde dizinin sonunda Nikolai ve Alina arasında bir “elektiriklenme” gerçekleşiyor. İkilinin arasındaki “tatlı” bakışmalar bize yeni sezonda bu ilişkinin daha da ilerleyebileceğinin uyarısını veriyor. (Zoya’yı üç hayırla uğurluyoruz sanırım?) Fakat kitaplarda ikilinin daha karmaşık bir ilişkisi var. Özellikle Alina ve Malyen’in arasındaki tartışmalar bu ilişkiyi daha da karmaşıklaştırıyor. Dizide bütün çiftleri daha düz bir yolda ilerletmeye karar vermişler gibi görünüyor.

Why Nikolai Lantsov From Shadow And Bone Looks So Familiar

Nikolai’ı gördüğümüz son sahnelerde karakterin kendisini nichevo’ya olarak gördüğüne şahit oluyoruz. Bu tabii ki de serinin devam kitaplarından Yara İzi Kralı’na bir gönderme. Nikolai, Grisha Üçlemesi’nde Karanlıklar Efendisi tarafından volcra’ya benzeyen kanatlı bir yaratığa dönüştürülüyor. Darkling yenildikten sonra ise karakterin insan formuna geri dönüştüğünü görmüş, düzeldiğini düşünmüştük. Fakat Yara İzi Kralı’nda Nikolai’ın bir yandan Ravka’yı düzene oturmayı çalışmasını diğer yandan da hiçbir uyarı olmaksızın dönüştüğü bu yaratıktan kurtulmaya çalışmasını okuyoruz. Dediğim gibi eğer üçüncü bir sezon olursa büyük ihtimalle Yara İzi Kralı ve Kurtların Hükmü’nde yaşananları izleyeceğiz.

shadow & bone

Grisha başlığı altında son olarak bahsedeceğim kısım ise Karanlıklar Efendisi ve karakterin başına gelenler. Öncelikle okurların kitaplarla ilgili en büyük sıkıntılarından biri de Karanlık Efendisi’nin çok az görünüyor olmasıydı. Seri, Alina’nın bakış açısından anlatıldığı için Karanlıklar Efendisi’ni yalnızca Alina’nın yanındayken görüyorduk. Dizinin yaptığı en önemli değişikliklerden biri de bu olmuştu. Ben Barnes’ın dikkat çektiği bu durum, senaristler tarafından dikkate alınmış ve ilk sezon karakteri kitaptakine kıyasla daha fazla görmüştük. İkinci sezon da bu şekilde ilerledi.

Karanlıklar Efendisi özelinde yapılan ve izleyicilerin çok beğendiği bir detay daha var. Dizi boyunca Karanlıklar Efendisi’ni yer yer çaresiz ve zorlanırken gördük. Mesela nichevo’ya ile beraberinde gelen bu yeni gücün Karanlıklar Efendisi’ni hem fiziksel hem de psikolojik anlamda yorduğunu görüyoruz. Ayrıca Karanlıklar Efendisi’nin nichevo’ya’yı her zaman kontrol altında tutamadığını da öğreniyoruz. Örneğin yaratıklar Baghra’yı öldürürken Darkling’in hiçbir şey yapamamasını izliyoruz.

Yas Var, Cenaze Var6

6: Dizi devam ettikçe Kargalar hakkında konuşurken hep bu terimi kullanacağım için şimdiden özür dilerim. Ayrıca iki sezonun son bölümlerinin adını birleştirince oluşan tatlı ayrıntıyı fark ettiniz mi? 🙂

Geldik yazının Kargalar kısmına. İlk sezonda olduğu gibi bu sezonda da Kargalar’ın başına gelen çoğu şeyin kitaplarla alakası yok. Kargalar Meclisi ve devamında çıkan kitapları okumayan okurlar için birkaç hatırlatma yapalım. Öncelikle seri, Grisha Üçlemesi’nde yaşanan olaylardan yıllar sonra geçiyor. Nina da aslında Zoya’nın öğrencisi.7 Dizinin birinci sezonunun sonunda hapse atılan ve hâlâ hapiste olan Matthias ise Kargalar Meclisi’nin başında hapisten kurtarılıyor. Dizinin ikinci sezonunda gördüğümüz olayların birkaçı da aslında serinin ikinci kitabı olan Sahte Krallık’a ait.

7: Hani Zoya, Grisha ordusunun başına geçti ya. İşte Nina ile bu şekilde tanışıyorlar. Aradaki zaman farkını anlamanız için belirtiyorum.

Hal böyle olunca ikilemeyi çok seven bendeniz, ilk sezondan beri asla ve asla diziye ısınamadım. Çünkü Kargalar’ın özünü oluşturan temeller dizide hep eksik kaldı. Karakterler zaman zaman tiplemeden öteye geçemedi ve bizim kitapların kritik noktalarında öğrendiğimiz bilgiler burada laf arasında verildi.

Shadow and Bone' Season 2: Everything We Know So Far
“Brick by brick, I will destroy you.” bu da kitaptan bir alıntı 🙂

Diziye dönecek olursak, sezonun ilk yarısında Kargalar’ın Ketterdam’ın kontrolünü tekrardan ele almaya çalışmasını izliyoruz. Ayrıca bu süreçte Kaz’ın Dregs’ın çetesini nasıl ‘Kargalar Kulübü”ne çevirdiğini de görüyoruz. Bu olaylar kitapta dizide anlatıldığı şekilde yaşanmıyor fakat benzer ilerliyor. Mesela Kaz kitapta da dizide olduğu gibi Pekka Rollins’in oğlunu tehdit ediyor ve kumarhaneleri kapatmak için sahte bir veba salgını yaratıyor. Aynı şekilde Inej’in Mogens’la yaşadıkları da Sahte Krallık’taki suikastçı Dunyasha ile yaşadıklarına benziyor. Jesper ve Wylan’ın ilişkileri filizlenmesi dizide kitaplardakinden hızlı ilerliyor. (Kitapta bir ikizini öpme mevzumuz vardı.) Bu kısımda bir de kitaplardan farklı olarak ikilinin uzun zaman önce bir ilişkilerinin olduğunu da öğreniyoruz.

Dizide Pekka Rollins olay örgüsü karakterin hapse girmesiyle son buluyor. Kitaplarda karakter Kaz’ın elinden bu kadar kolay kurtulamıyor tabii. Bununla birlikte eğer üçüncü bir sezon gelirse muhtemelen önce ilk kitaptaki soygunu, ardından da Sahte Krallık’ın Jan Van Eck kısmını izleyeceğiz. Senin için gelirdim… :((

Küçük Bir Shu Han Soygunu

Kargalar, hikâyenin ikinci kısmında ise Shu Han’a mistik bir bıçağı aramaya gidiyorlar. Shu Han’ın adı ana üçlemede sıklıkla bahsediliyor olsa da seri boyunca karakterler buraya hiç gitmiyor. Hatta Shu Han’ın sınırlarına ancak ve ancak Grishaverse’ün son serisi Yara İzi Kralı’nda yaklaşıyoruz. Gölge yaratıkları alt edebildiği söylenen Neshyenyer bıçağının adı ise hem ana seride hem de Azizlerin Yaşamı’nda geçiyor. Fakat ne Alina ne de diğerleri bu bıçağı bulma gibi bir zahmete girmiyorlar.8 Dizide böyle bir olayın olmasının sebebi ise çok bariz bir şekilde karakterleri tekrar birleştirmek. Olur da üçüncü bir sezon çekilirse bu sefer karakterleri nasıl aynı çatı altında toplayacaklar çok merak ediyorum doğrusu.

8: Çünkü seride bizim zaten bir bıçağımız var :))

Yazının sonuna geldik. Dediğim gibi her ne kadar dizinin yapımcısı aksini söylese de üçüncü sezonun olup olmayacağı henüz kesin değil. Birkaç aya Comic Con ile birlikte duyurulur diye düşünüyorum. Siz ikinci sezon hakkında neler düşünüyorsunuz?

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.