Jane Austen'in Emma'sı ve Emma 2020 Arasındaki 6 Fark

Jane Austen’in Emma’sı ve Emma 2020 Arasındaki 6 Fark

Jane Austen şüphesiz tüm zamanların en büyük yazarlarından biri olarak kabul ediliyor. Aşk ve Gurur, İkna, Mansfield Park gibi mükemmel kitaplar yazmış olan Jane Austen, günümüzde de en popüler klasik yazarlarından biri. Emma romanı ise Jane Austen’ın favorisi ve en başarılı romanı olarak biliniyor. Geçen sene yeni bir film uyarlamasıyla beyaz perdeye aktarılan Emma, gerek kitap severler gerekse film fanları tarafından pozitif şekilde karşılandı. Fakat kitabın birçok kısmı filmde yok. Hadi, Emma 2020 ile Jane Austen Emma’sı arasındaki farkları keşfedelim!

Uyarı: Bu yazı film ve kitap arasındaki farkları belirtmek amacıyla yazıldığından spoiler içermektedir. Filmi izlemeyip kitabı okumadıysanız sizi buraya alalım.

1- Başlangıç ve Düğün

emma

Jane Austen’ın Emma’sının başlangıcı, şüphesiz, okuyan herkesin aklına kazınmıştır. Kitap, ana karakterimiz Emma Woodhouse’un kendisinin ve etrafındakilerin detaylı bir tanımı, sonrasında da mürebbiyesi Miss Taylor’ın evlenmesi ile başlıyor. Sonrasında Miss Taylor’ın Woodhouse ailesine yakınlığı ve Emma’ya annesinin yokluğunda nasıl annelik ettiği detaylandırılıyor. Lakin tüm bu detaylar Emma 2020 film adaptasyonunda yok ne yazık ki. Romandan farklı olarak film, Miss Taylor’ın düğünü ile açılıp sonrasında verilen yemekle devam ediyor. Bu durumda biz izleyiciler, Miss Taylor’ın Emma’nın hayatındaki önemine dair bilgileri kitaptaki kadar kapsamlı bir biçimde öğrenemiyoruz.

Emma 2020, Miss Taylor ve Emma arasında geriye giden bağın üzerinde de çok durmamış. Film direkt Weston düğününden başlayarak, izleyiciyi olaylara dahil etmiş.

2- Harriet ve Mr. Elton

Emma Woodhouse, edebiyat tarihinin en popüler karakterlerinden biri olmakla beraber aynı zamanda çok başarılı bir çöpçatandır. Özellikle Westonları birleştirmesiyle övünen Emma, kitabın ilerisinde arkadaşı Harriet’ı Mr. Elton ile evlendirmeye çalışıyor. Kitapta Emma bu ikiliyi tablolar, şiirler ve çeşitli yalanlar yoluyla bir araya getirmeye çalışırken filmde bunların çok azına yer verilmiş.

Buna karşın Harriet’ın tablo sahnesi filmde kendine güzel bir yer bulmuş ve kurgunun önemli bir noktası haline getirilmiş. Lakin kitapta Emma’nın çöpçatanlığı ve bunu takip eden olaylar çok daha detaylı ve mizahi bir şekilde işlenmişti.

3- Mr. Woodhouse’ın Sonu

Emma. 2020 Mr Woodhouse | Costume drama, Jane austen, Jane austen movies

Bir Jane Austen şaheseri olan Emma’nın en önemli karakterlerinden biri de Mr. Woodhouse’tur. Bu karakterin önemi kitabın sonuna daha da artıyor. Bu açıdan film ile kitap arasındaki en büyük fark Mr. Woodhouse’un kitabın ve filmin sonunda bulunduğu durum olmuş. Romanın sonunda Mr. Woodhouse ile ilgili sahneler ve bunların sonucunda gerçekleşenler detaylı bir şekilde anlatılmıştı. Lakin filmde bu sahneleri göremedik. Filme baktığımızda Mr. Woodhouse, filmin sonunda kitaptaki sahnelere yapılan ufak bir gönderme dışında çok fazla işlenmemiş.

4- Mr. ve Mrs. Elton emma

Kitabın en sinir bozucu karakterlerinden olan Eltonlar filmde bir anda çıkageldiler. Fakat kitap bu açıdan filmden son derece farklı ilerliyor. Romanda Mr. Elton’un köyden ayrılışı ve bunu takip eden dedikodular büyük tartışmalara yol açıyor. Sonrasında da okuyucu olarak Harriet’ın bu durum karşısındaki üzüntüsünü okuyoruz. Emma 2020’de tüm bu olaylar biraz daha sadeleştirilmiş ve kısaltılmış bir şekilde işlenmiş. Filmin devamında da Mrs. Elton’un bahsettiği bir sahne dışında Eltonların Highbury’ye gelmeden önceki yaşadıklarıyla ilgili bilgi edinemiyoruz. Sonuç olarak Mr. ve Mrs. Elton kitaptan farklı olarak geçmişleriyle değil günümüz halleriyle daha ön plandalar Emma 2020’de.

5- Mr. Knightley ve Emma

Emma's Updated Mr. Knightley Best Period Drama Male Lead | The Mary Sue

Mr. Knightley karakteri Jane Austen tarafından yaratılan erkek karakterler arasında en sevilenlerden biri olarak kabul ediliyor. Bu açıdan kitabın sonlarındaki Emma ve Mr. Knightley sahneleri de kurgu içinde çok önemli bir yere sahip. Emma ve Mr. Knightley arasındaki sahneler, kitabın sonunda ortaya çıkan bir birlikteliğin bahsi açıldıktan sonra değişmeye başlıyor. Romanın finalinde çok önemli bir yere sahip olan bu sahneler, kitabı filme aktarmada farklı ilerliyor. Her ne kadar kurgu için önemli olan birçok sahne filmde tutulmuş olsa da Mr. Knightley ve Emma’nın köylerinde gerçekleşen bu yeni gelişmeler üzerine konuşmaları kitaba göre oldukça sadeleştirilmiş bir şekilde izleyiciye sunuluyor. Ayrıca filme kitaptan farklı olarak eklenen burun kanama ve diğer komedi unsurları da Emma 2020’yi birçok başka Austen adaptasyonlarından farklı bir noktaya taşıyor.

6- Muhteşem Bir Son emma

emma

Kitabın sonunda gerçekleşen düğün sahnesi şüphesiz filmin en çok beklenen sahnelerinden biriydi. Bu sahne, filmin başındaki düğün sahnesiyle de uyumlu olmakla birlikte izleyiciye sinematografik bir şölen yaşattı. Fakat kitapta bu sahne filmdeki kadar göz alıcı değildi. Romanın son beş sayfasında anlatılan bu düğün, “gösterişten uzak ve sade” olarak resmediliyor. Ayrıca Eltonlar’ın düğünle ilgili düşüncelerini belirttiği kısımlar da kitabı filme aktarma sürecinde filme alınmamıştı. Bu farklılığa rağmen Emma 2020’nin final sahnesi gerek Jane Austen’ın fikirlerine gerekse kitabın genel havasına son derece uygun işlenmişti.

Yazarının mizahi yönünü de ele alarak, klişe tarihi dram filmlerinden farklılaşan Emma 2020, şimdiden gelmiş geçmiş en doğru adaptasyonlardan biri kabul ediliyor. Emma’yı izleyecek ve okuyacak herkese iyi eğlenceler, kendinize çok iyi bakın.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.