İlk Aşklar ve Kalp Kırıklıkları: Tek Gerçek Aşklar

İlk Aşklar ve Kalp Kırıklıkları: Tek Gerçek Aşklar

Yabancı Yayınları, geçtiğimiz aylarda uzun süredir merakla beklenen Tek Gerçek Aşkları yayımladı. Yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de oldukça sevilen yazar Taylor Jenkins Reid’in kaleme aldığı romanı ben de çıktığı gibi heyecanla okudum. tek gerçek aşklar

Romantizm ve dramın öne çıktığı kitap, ilk aşka, kalp kırıklıklarına ve toparlanmaya dair sıcacık bir hikâye sunuyor. Ben çok sevdim. Bu sebeple de bu yazımızda sizlere kitaptan bahsetmek istiyorum. Konumuz; Tek Gerçek Aşklar.

Tek Gerçek Aşklar Ne Anlatıyor?

Tek Gerçek Aşklar: İlk Aşklar ve Kalp Kırıklıkları | Bibliyoraf

Kitabın ana karakteri Emma Blair, lise aşkı Jesse Spencer ile evlendiğinde onun hayatının aşkı olduğundan emindi. Fakat ilk evlilik yıldönümlerinde Jesse’nin iş için gittiği seyahatte bindiği helikopter kaybolduğunda Emma’nın hayatı altüst oluyor. Emma hayatının aşkını kaybettikten sonra büyük bir bunalıma giriyor. Bu olaydan dört sene sonra Emma hayatına devam etmeye karar veriyor. Her şeye yeniden başlıyor, kendine bir hayat kuruyor ve nişanlanıyor. Fakat bir gün, ailesi ve nişanlısı Sam ile çıktığı yemekte beklemediği bir telefon alıyor. Arayan kişi yıllar önce kaybettiği Jesse. Hayatta olduğunu ve geri döneceğini söylüyor. Evet, doğru duydunuz. Bir helikopter kazasında ölmüş olması gereken kocası, geri dönüyor. Ve hikâye başlıyor.

Bu kitapta, Emma’nın iki aşkın arasında kalışını ve bir telefonla hayatı değişen üç karakteri okuyoruz. Tek Gerçek Aşklar bizi şu sorunun peşinden götürüyor: aşk sahiden sonsuz mudur?

İki Aşka Dair

Tek Gerçek Aşklar, bizi iki aşkın peşinden sürüklüyor. Önce Jesse ve Emma’nın hikâyesine, onların aşık oluşuna şahit oluyoruz. Ardından Sam ve Emma çifti ile toparlanmayı ve yeniden sevmeyi öğreniyoruz. Jesse’nin hayatta olduğu ortaya çıktıktan sonrası ise okuması mükemmel bir karmaşa. Taylor Jenkins Reid bizi adeta iki aşkın ortasına atıyor. Ve biz de Emma gibi kalakalıyoruz.

Bugüne dek, gerçek aşkı konu edinen birçok roman okuduk. “O kişi”yi arayan onlarca karaktere rastladık. Tek Gerçek Aşklar, bize aslında yaşamın bir yolculuk olduğunu anlatıyor. Karşımıza neler çıkacağının tam bir bilinmezlik olduğunun altını çiziyor. Emma için her şey bir anda darmadağın bir hal alıyor. Sahi, kabullenmekte zorluk çektiği her şey bir yanılgı çıkınca insan ne yapar?

Tüm kitabın iki kişi arasında bir seçim olduğunu düşünebilirsiniz. Ama Tek Gerçek Aşklar, bundan çok daha fazlasını sunuyor. Emma ile aşkın gerçekliğini bulmaya çalışıyoruz: tek gerçek aşkı.

İlişkiler ve Yapbozlar

Emma tam hayatının aşkını bulup yapbozu tamamlanmışken Jesse’yi kaybediyor. Aniden, bir helikopter kazasında onu yitiriyor. Her şey paramparça oluyor. Yapbozun tüm parçaları darmadağın saçılıyor. Fakat Emma yavaş yavaş Sam ile iyileşiyor. Darmadağın bir yapbozu, birlikte yeniden inşa ediyorlar. Parçalar onarılıyor, her şey yerine konuyor. Hikâyenin bu kısmı tam bir iyileşme öyküsü.

Yazar tüm bunları gerçekten başarılı bir şekilde aktarıyor. Gelişen olaylar ve ilişkiler hiçbir şekilde havada kalmıyor. Karakterlerin bütün duygularını adete kendiniz yaşıyormuşçasına hissediyorsunuz. Karakterlerin acısını, mutluluğunu ve sonra… Yapboz aniden yeniden bozuluyor. Her şey darmadağınık ve Emma hangi parçanın nerede olması gerektiğinden emin olamıyor. Çünkü her şey değişti ama aynı zamanda her şey aynı kaldı.

Tek Gerçek Aşklar: İlk Aşklar ve Kalp Kırıklıkları | Bibliyoraf

İki kişiyi farklı şekillerde sevebilirsin ama iki kişiye sahip olamazsın. Bu duygu tüm kitaba hakim. Amaç, yapbozu doğru yapmak. Bazen bir parçayı ait olmadığı yere zorla sıkıştırmayı deneriz. Bazen şans eseri o parça yerine oturur. Ama geri çekilip bakınca resmin tamamen mahvolduğunu fark ederiz. Yapbozu tekrar birleştirmeye çalışan Emma, artık yalnızca bir aşkın peşinde koşmuyor. Kendi hayatıyla, elindeki yapbozla ne yapacağına karar veriyordu. Bu yolculukta Emma’nın yanında olmak hoşuma gitti. Kendisinin daha iyi bir versiyonuna ulaşmasını, kendisini kabullenmesini ve bütün zorluklara rağmen devam etmesini okumak harikaydı. Tek Gerçek Aşklar, başından sonuna dek ustaca yazılmış bir büyüme hikâyesi.

Karakterlerden Biri Olmak

Hani bazı karakterlere sayfalardan sarılmak isteriz ya, Tek Gerçek Aşklar da o kitaplardan. Taylor Jenkins Reid kurguyu öyle duygulu ve içten kaleme almış ki, bu kitap baştan sona benim kalbimi kırdı.

Emma tek gerçek aşkı ararken, Jesse dört yıl boyunca Emma’nın düşüne tutunmuşken ve Sam çaresizken…Kitap tüm bu anlarda yüzünüzde bir gülümsemenin oluşmasına ya da gözlerinizin dolmasına kadar birçok duyguyu hissedeceğiniz bir hikâye sunuyor. Karakterler kitap boyunca savruluyor, yas tutuyor, aşık oluyor, paramparça oluyor ve kırıklarını topluyor. Tüm bunlarda, Tek Gerçek Aşklar hep kalbinize dokunmayı beceriyor. Birini kaybetmenin sızısı ve ilk aşkın tatlı heyecanı bir arada okura sunuluyor. Ne trajik bir hikâye, ne de alıştığımız tatlı, romantik bir macera . Tek Gerçek Aşklar bambaşka bir okuma vadediyor.

“Sadece topraktan yüksekte durmak, duvarlardan, zeminlerden ve tavanlardan kurtulmak istiyordum. Düşersem ölebileceğim kadar yüksekte durmak istiyordum. Bu, ölmek istemekle aynı şey sayılmaz.”

Tek Gerçek Aşklar, Taylor Jenkins Reid

İnsanlar Değişir

Sanırım Tek Gerçek Aşklar’a dair en çok sevdiğim şeylerden biri, gerçek hayatın içinden bir kitap olmasıydı. Herkesin başına gelecek sıradan olaylardan bahsetmiyorum. Karakterlerin bu olaylara verdiği tepkiler tamamen gerçekçiydi. “Ya benim başıma gelseydi?” diye düşündüğünüzde ve kendinizi karakterlerin yerine koyduğunuzda sıkışmış hissediyorsunuz. Çıkış yolu yok gibi. Bu yüzden karakterler bocalasa bile, sizin gözünüzde hata yapsalar bile onlara kızamıyorsunuz.

Hayatın içinden, çünkü toz pembe değil. İnsanlar değişir ve Tek Gerçek Aşklar bunun farkında. Biz istesek de istemesek de bazı şeylerin değişiyor ve evriliyor. Çünkü upuzun bir yoldayız. Yaşam bir yolculuk ve hiçbir adımımızda, diğerini atan kişiyle aynı değiliz. Emma ile bunu öğrenmek keyifliydi. Ve Taylor Jenkins Reid, beni yanıltmadığın için teşekkürler.

“Hayat öyle bir şey değil. Hayatım boyunca yaşadıklarım bugün olduğum kişiyi etkiledi. Bu senin için de geçerli. Orada ne yaşamış olursan ol, bunu içinde tutamazsın.”

Tek Gerçek Aşklar, Taylor Jenkins Reid

Sayfalardan Ekranlara

Tek Gerçek Aşklar: İlk Aşklar ve Kalp Kırıklıkları | Bibliyoraf

Tek Gerçek Aşklar’ın aynı isimle bir filmi de bulunuyor! Bu yılın nisan ayında gösterime giren filmin yönetmen koltuğunda Andy Fickman oturuyor. Başrolleri ise Phillipa Soo, Simu Liu ve Luke Bracey paylaşıyor. IMDb puanı 5.3 olan filmi beğenenler olduğu gibi yetersiz bulanlar da oldu.

Reid’in bu yıl ekranlara taşınan diğer bir eseri Daisy Jones and The Six ise One True Loves’a nazaran daha çok beğeni topladı. 1960’lı yıllarda bir rock grubunun doğuşunu, yükselişini ve ardından parçalanışını anlatan Daisy Jones, oyunculukları, çekimleri, kostümleri ve şarkılarıyla kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğimiz bir dizi. Taylor Jenkins Reid’in çok sevilen kitabı Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası ve Malibu’da Son Parti’nin de yakın zamanda uyarlamalarının geleceği haberini verelim.

Tek Gerçek Aşklar, benim bu kadar seveceğimi tahmin edemediğim bir romandı. Umutsuz romantikler, dram tutkunları, gerçek aşkı arayanlar, aşka inanmayanlar, insanlar değişir diyenler size sesleniyorum! Bence bu kitaba bir şans vermelisiniz. Aşkın gerçekliği ve sonsuzluğunun peşinden, iki aşkı okuyoruz.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Okumayı ve okuduklarım hakkında yazmayı çok seviyorum. İnstagram hesabımda, Wannartta ve blogumda uzun süre kitap/film incelemeleri yazdım. Şimdiyse Bibliyoraf’ta yazarım!
Yazı oluşturuldu 14

İlk Aşklar ve Kalp Kırıklıkları: Tek Gerçek Aşklar” üzerine 2 görüş

  1. Açelya ne yazsa hiç üşenmeden saatlerce okur, ne anlatsa sıkılmadan yine saatlerce dinleyebilirim. Öyle güzel bir kalem ve diksiyona sahip çünkü. Sayesinde birçok kitap listemde ve rafımda. O ve Tjr hayranlığı apayrı. Bu yazı beni kocaman gülümsetti. Ve Taylor Jenkins kitapları gerçekten okunmaya değer 💙

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.