Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

Her yılın haziran ayı dünyanın her tarafında Onur Ayı olarak kutlanmakta. Onur Ayı kapsamında çeşitli ülkelerde kutlamalar, festivaller ve yürüyüşler düzenlenmekte. Biz de Kuir hikayeleri kutladığımız bu ayda, sizin için bu deneyimleri okuyabileceğiniz on bir kitap derledik. Keyifli okumalar!

1- Biz İyiyiz // Nina LaCour

Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

Büyükbabasının ölümünün ardından ortaya çıkan gerçeklerden kaçmaya çalışan Marin, eski hayatıyla ilgili her şeyi geride bırakmıştır. Ta ki en yakın arkadaşı Mabel onu bulana kadar. Mabel’ın habersiz gelişiyle beraber geçmişe çekilen Marin, ailesinin sırları ile yüzleşmek zorunda kalır. Arkadaştan da öte olan Marin ve Mabel, geçmişe dair yaralarını sararken arkadaşlıklarını ve hayatın anlamını tekrar bulacaklar.

Nina LaCour’un en sevilen romanlarından olan Biz İyiyiz; yarattığı hüzünlü atmosferi, iki kız arasındaki aşkı anlatışındaki basitliği ve duygusallığıyla size unutulmaz bir okuma deneyimi sunuyor.

2- Akhilleus’un Şarkısı // Madeline Miller

Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

Ben, Kirke’nin yazarı Madeline Miller, mitolojinin en iyi hikayelerinden birini tekrar yazıyor. Patroclus, tanrılar tarafından yaşamından ve yuvasından sürülen bir ölümlüdür. Kader onu Akhilleus ile tanıştırır ve büyük bir aşkın hikayesi başlar. Günlerini bu aşkın kesintisiz güneşinde geçiren ikilinin yolları kısa sürede Truva Savaşı ile kesişir. Savaş, Akhilleus ve Patroclus’un aşkını test ederken, size gerçek kahramanın kim olduğunu gösterecek ve savaşın gerçek yüzünü suratınıza çarpacak.

Akhilleus’un Şarkısı savaş yüzünden yarım kalmış bir aşkı ve umutları; savaşın acı ve kanlı sonunu anlatan unutamayacağınız bir kitap.

3- Danimarkalı Kız // David Ebershoff

Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

Bu son derece duygusal gerçek hikaye bizi 1950’lerin Kopenhag’ına götürüyor. Güzel sanatlar akademisinde ders almaya başlayan Greta, hocası Einar’a aşık olur. Portreleriyle meşhur olan Greta, bir modelinin gelmemesiyle kocası Einar’ın kadın kıyafetleri içinde bir portresini çizer. Sıra dışı bir aşk hikayesi de bu şekilde başlamış olur. Kadın kıyafetleri içinde kendini kaybeden Einar kısa zamanda Lili kimliğine bürünür. Kendi gerçeği ile toplumun öne sürdüğü beklentiler arasında bir seçim yapmak durumda kalan Einar, dünyanın ilk trans bireylerinden biri olarak Lili kimliğini seçecektir.

4- Ve Sonunda İkisi de Ölür // Adam Silvera

Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

Kayıpsız bir sevgi mümkün mü? Ve Sonunda İkisi de Ölür, tam olarakta bu soruyu soruyor. 5 Eylül gecesi, Mateo ve Rufus’un telefonu çalar: Bugün öleceklerdir. Son günlerini bir arkadaşla geçirmek isteyen iki genç Son Arkadaş uygulaması sayesinde tanışırlar. Uygulama sonucunda arkadaş olan Rufus ve Mateo, unutulmayacak bir son gün yaşamaya karar verirler. Kayba, umuda ve kadere dair kalp kırıcı ve samimi bir hikaye…

Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

5- Kağıt ve Ateş Kızları // Natasha Ngan

Listemizdeki fantastik kitaplardan biri olan Kağıt ve Ateş Kızları, kralın sarayında geçen bir yasak aşkı işliyor. Ana karakterimiz Lei, Ikhara’nın en düşük kastı olan Kağıt sınıfındandır. Babasıyla krallığın uzak bir köşesinde yaşamaktadır. Bir gün köye baskın yapan krallık askerleri, altın gözleri ve güzelliğiyle kralın bile ilgisini çeken Lei’yi kaçırıp saraya götürürler. Kralın haremine seçtiği kızlardan biri olan Lei, kralın haremine yaraşır beceriler öğrenmeye başlar. Bu sırada haremdeki kızlardan birine aşık olur. Aşkı ve krala karşı intikamı arasında seçim yapması gereken Lei, adalet için gizli mücadeleye katılacaktır.

6- Loveless // Alice Oseman pride

Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

Münzevi ve Radio Silence kitaplarının yazarı Alice Oseman’dan son yılların en otantik kuir romanı: Loveless. Georgia hiç aşık olmamış, kimseyi daha önce öpmemiş bir romantik. Yakın arkadaşları Pip ve Jason ile üniversiteye başlarken Georgia aşkı ve “gençlik ateşini” bulmaya hazır. Fakat tüm arkadaşları aşkı yaşadıktan sonra bile yalnız kalan Georgia düşünmeye başlar: Aşk neden onun için bu kadar zordur? Georgia sonsuza kadar aşksız mı kalacaktır?

Kendini kabul etme, özgüven ve aşka dair sımsıcak bir roman olan Loveless, aşka olan bakış açınızı değiştirecek ve aşkın sadece romantizmle sınırlı olmadığını gösterecek!

7- Giovanni’nin Odası // James Baldwin pride

Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

Amerikan’ın en büyük yazarlarından James Baldwin’nin “şaheseri” olarak görülen Giovanni’nin Odası, zamanının en tabu kitaplarından biri olarak gösteriliyor. Kitap Amerikalı beyaz David’in Paris’te İtalyan garson Giovanni ile yaşadığı dolu dizgin aşkı anlatıyor. David’in toplumsal değer yargıları ve benliği arasında yaşadığı kararsızlıkları okurken aynı zamanda zamanında “günah” olarak kabul edilen bu olgunun altına ezilişini okuyoruz. Eski sevgilisi Hella’nın sunduğu güvenli hayat vaadi ve toplumun beklentileri arasında geçen David ve Giovanni’nin aşkı, sonu herkes için trajik biten acı bir hikayeye dönüşüyor.

Ele aldığı temalar ve konular ile edebiyat tarihine damgasını vurmuş bir roman Giovanni’nin Odası. Tutkunun doruklarından ne kadar derinlere düşülebileceğini gösteren bir aşk ve ölüm hikayesi…

8- Felix Ever After // Kacen Callender

Gururla Oku: Pride Ayını Bu Kitaplarla Kutla!

Ödüllü yazar Kacen Calender’ın Felix Ever After’ı, Felix Love adındaki trans delikanlının lisede yaşadıklarını anlatan sıcacık bir roman. Siyah, kuir ve trans bir birey olan Felix, gerçek aşkını arama yolunda marjinalleştirilmekten korkar. Bundan dolayı da sonsuz mutluluğundan her zaman uzak durmuştur. Diğerlerinin aşkı nasıl bu kadar kolay bulduğunu ve gerçek aşkın nasıl hissettirdiğini merak etmektedir. Tüm bunlar Felix transfobik mesajlar almaya başlayınca değişir. Okulda ölü isminin kullanılmasının ardından Felix bunu ona yapanlardan intikam almaya karar verir. Fakat bu intikam senaryosu sonucunda kendini bir aşk üçgeninde bulacaktır. Felix bulunduğu aşk üçgeni içinde duygularını, gerçek aşkı ve kendisini keşfedecektir.

9- I Wish You All The Best // Mason Deaver

Hikayemiz Ben De Backer’ın ailesine nonbinary olduğunu açıklamasıyla başlıyor. Bunun sonucunda ailesi tarafından evden atılan Ben, uzun zamandır görüşmediği ablasında kalmaya başlıyor. Ailesinden gelen büyük tepkiden sonra nonbinary kimliğini gözlerden uzak tutmaya çalışan Ben; sadece ablası, onun kocası ve terapistine açılır. Lakin bunların hepsi Nathan Allan ile tanıştıktan sonra değişir. Son sınıfların gözdesi Nathan, Ben’i kanatları altına almaya karar verir. Ben ve Nathan’ın arkadaşlığı ilerledikçe duyguları da değişir ve derinleşir. Mason Deaver’ın ilk romanı olan I Wish You All The Best, en kötü olayların bile nasıl güzel sonlarda biteceğine dair çok samimi bir roman.

10- Vahşi Kızlar // Rory Power pride

Listemizdeki en farklı kitaplardan biri olan Vahşi Kızlar, Raxter Kız Lisesi’nin karantinaya alınması ve sonrasını işliyor. Her şey oldukça masumane başlasa da kısa süre sonra öğretmenler ölmeye başlar. Öğretmenlerden sonra öğrenciler de vücutlarındaki değişiklikler sonucu ölmeye başlarlar. Tox adını verdikleri bu hastalık kısa sürede adadaki her canlıyı etkiler ve ölümlerine sebep olur. Okulun bulunduğu adanın da karantinaya alınmasıyla çok geçmeden dünya ile iletişim kesilmiş olur. Lakin ada karantinaya alındıktan sonra adadaki kızlar yavaş yavaş kaybolmaya başlar. En yakın arkadaşı Byatt’ı kaybeden Hetty, arkadaşını bulmak için karantinayı ihlal edip çitlerin ötesine geçer ve Tox’un karanlık gerçekleri ile yüzleşmek zorunda kalır.

11- Çünkü Biz Karıncayız // Shaun David Hutchinson

Listemizdeki en sürükleyici ve özgün kitaplardan olan Çünkü Biz Karıncayız, ölen erkek arkadaşının yasını tutan Henry’nin uzaylılar tarafından kaçırılışını takip eden olayları anlatıyor. Dünyanın sonuna 144 gün kaldığını öğrenen Henry, dünyayı kurtarabilecek tek insan pozisyonundadır. Evde ve okuldaki ilişkileri giderek kötüye giden Henry, tamda dünyanın yok olmasının daha iyi olacağını düşünürken karşısına yeni çocuk Diego çıkar. Henry, Diego’nun da yardımıyla hayata ve dünyaya yeniden güvenmeyi ve umut etmeyi öğrenir. Yaşama ve kadere dair umut dolu bir hikaye olan Çünkü Biz Karıncayız, okuyan herkesi uzun bir süre etkisi altında bırakacak bir roman.

Pride ayında okumanız için gökkuşağının her rengine hitap edecek kitaplar önermeye çalıştık size. Bu kitaplar arasından sevip sevmedikleriniz; unuttuklarımız varsa bizimle paylaşmayı unutmayın. Hepinize şimdiden keyifli okumalar. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere ve kendinize çok iyi bakın!

Kapak görselindeki çizim @lemoncholy_ tarafından hazırlanmıştır.

Priide ayı. Pride ayı. Bugün yinw çok geç. Pride ayı Pride ayı. lay Pride ayı. Pride ayı Priide ayı. Sabah kalktım Pride ayı. Pride ayı

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Ki. Ve veya. Ya da. Belki mademki. Lakin veyahut. de. İle. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Ki. Ve veya. Ya da. Belki mademki. Lakin veyahut. de. İle. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Ki. Ve veya. Ya da. Belki mademki. Lakin veyahut. de. İle. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Ki. Ve veya. Ya da. Belki mademki. Lakin veyahut. de. İle. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Ki. Ve veya. Ya da. Belki mademki. Lakin veyahut. de. İle. Ama fakat lakin. Ancak ve ancak. Ki. Ve veya. Ya da. Belki mademki. Lakin veyahut. de. İle.

Pride ayı

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.