Masal Kahramanlarını Kurtarmak: Çiçek Ekspresi

Masal Kahramanlarını Kurtarmak: Çiçek Ekspresi

Sizler de benim gibi yaşınız kaç olursa olsun çocuk kitapları okumayı seviyor musunuz? Cevabınız evet ise; size Özgür Balpınar’ın Çiçek Ekspresi adlı eserini önereceğim. Çiçek Ekspresi, benim yazardan okuduğum ikinci kitaptı ve beklentimi karşıladığını belirtmek isterim. Kapak tasarımını ve eser içerisinde yer alan çizimleri çok başarılı buldum. Gelin hep birlikte bu kitabı inceleyelim.

Çiçek Ekspresi ile Yolculuk

çiçek ekspresi
Çizim: @tebessume

Kitap; dokuz yaşındaki Can’ın teyzesine gitmek için bindiği tren yolculuğunda gördüğü rüyayı konu alıyor. Can, bu yolculuğa çıkmadan önce rüyasında bir masal diyarı görür ve uyanıp gerçek yolculuğa çıktığında ise rüyasında gördüklerinin birebir aynısını yaşar. Bu bir rüya mıdır yoksa gerçek mi?

Can, her çocuğun kapıldığı merak duygusu ile seçilmiş kişi olarak bilmediği bir maceraya yelken açıyor. Ve asıl hikâyemiz bundan sonra başlıyor. Can kendisini bambaşka bir diyarda bulur. Tam etrafını inceleme fırsatı bulmuşken yalnız olmadığını fark eder. Nil, bu yolculukla ilgili en bilgili kişi ve kitap boyunca diğer çocuklara rehberlik eder. Sonrasında onlara Yiğit ve Narin katılır.

Can etrafının aynı dedesinin rengarenk çiçek bahçesinde olan çiçekler gibi birbirinden güzel çiçeklerle kaplı olduğunu fark eder. Lakin bu dörtlünün bu diyara gelmesinin ve onların seçilmesinin bir sebebi vardır. Hepimizin çocukluğunda uykudan önce veya zaman geçirmek adına büyüklerimizden dinlediğimiz masal kahramanları vardı. Bu kahramanlar bir olayla karşılaşır ve kurtarılması gereken karakteri kurtarır, masal mutlu sonla biterdi. Lakin bu kez masal kahramanlarının yardıma ihtiyacı var. Can ve arkadaşları ise masal kahramanlarını kurtarmak için mücadele ediyorlar.

Düşünceleriniz sizi istediğiniz her yere götürür çocuklar. Onlar sayesinde istediğiniz her şeye sahip olabilirsiniz.

Çiçek Ekspresi, Özgür Balpınar

Çiçek Ekspresi ve Masal Kahramanları

çiçek ekspresi
Çizim: @tebessume

Eser içerisinde macera, sevgi ve cesaret dolu bir yolculuk var. Benim gibi çocuk kitaplarını seven büyükler ve on yaş üzeri için tercih edilebilecek en güzel eserlerden birisi. Özgür Balpınar’ın sade ve masalsı anlatımı ile okuyucu keyifli bir yolculuğa çıkıyor. Masal kahramanlarının kurguya dahil edilmesini ayrıca sevdim. Bence çok güzel düşünülmüş ince bir detaydı. Kaldı ki tren yolculuğu ve çiçekler üzerinden başlayan kurgunun içine masal kahramanlarını ekleyip olaya bağlamak zor bir işti.

Kitabın dört karakteri var; Can, Nil, Yiğit ve Narin. Can karakterinin ana karakter olmasından ötürü sevdiği şeyleri ve düşüncelerini biliyoruz. Diğer karakterler de yolculuğa eşlik ediyor. Ama Nil’in bilgeliği, Yiğit’in çekingenliği ve kekeme oluşu ile Narin’in alaycı kişiliği dışında karakterlerle ilgili fazla detay verilmiyor. Bu sebeple Can’ı diğerlerine nazaran daha çok benimsedim. Kitapta sevmediğim bir karakter olmadı.

Eserin bir bölümünde insan halkı tarafından dışlanan bir Dev vardı. Okurken en keyif aldığım ve beni en çok güldüren kısım oldu. Tabii karakterler de en az benim kadar eğlendi. Cüssesine bakmadan yaptıkları çok komikti.

Çocuk Kitapları Okumak

Sözler, insanların icadıdır fakat rakamlar insanlardan önce de vardı. Çiçekler, ağaçlar ve kuşlar da öyle. Ya masallar? Masallar da insanlardan önce vardı. İnsanlar yalnızca fark ettiler ve birbirlerine anlatabilmek için, icat ettikleri sözleri kullandılar. Hayatlarımız birer masaldır çocuklar

Çiçek Ekspresi, Özgür Balpınar
çiçek ekspresi
Çizim: @tebessume

Özgür Balpınar, Çiçek Ekspresi adlı eserinin içerisinde şu alıntıya yer veriyor: “Masallar herkes içindir. En çok da biz çocuklar için…” Bu söz her konuda olduğu gibi, kitabı türüne ve yaş grubuna göre ayırt edenler için uyarı niteliği taşıyor. Bence çocuk kitapları okumanın bir yaşı yoktur. Tıpkı kaç yaşında olursak olalım çizgi film izlemekten vazgeçemediğimiz gibi.

Ben bir çocuk kitabı okurken en çok öğretici ve ders çıkarılabilen bir kurgusunun olmasına, hayal gücünün başarılı bir şekilde kullanılmasına dikkat ediyorum. Çocuk kitaplarının kalbi mest eden mutlu sonlarını ve iyiliği vurgulayan yönlerini seviyorum. Bu sebeptendir ki yaşım yirmi beş olmasına rağmen üzerinden seneler geçse dahi çocuk kitapları okumaktan asla vazgeçmeyeceğim.

Ben kitabı okurken çok keyif aldım, hatta yüz yirmi sayfa az bile geldi. Sanki Can ile birlikte ben de Masallar Diyarı’ndaki bu serüvene dahil olmuşum gibi hissettim. Hep başı dertte olan karakterlerin nasıl kurtarıldığına tanık olduk ama bu kez kahramanları kurtarmak Can ve okuyucunun elindeydi. Ve bu his bana inanılmaz mutluluk verdi. Ne dersiniz? Siz de Çiçek Ekspresi ile Masallar Diyarı’na yolculuk etmeye hazır mısınız?

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.