Olimpos Yayınları’nın Yeni Kitabı Raflardaki Yerini Aldı: Daisy Mason Nerede?

Olimpos Yayınları’nın Yeni Kitabı Raflardaki Yerini Aldı: Daisy Mason Nerede?

Büyük Britanyalı yazar Cara Hunter’ın 2018 yılında yayımlanan kitabı Daisy Mason Nerede? yakın zamanda Olimpos Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Biz de sizler için bu yazıda kitabı mercek altına aldık. İyi okumalar.

Cara Hunter Kimdir?

Daisy Mason Nerede?: Olimpos Yayınları’nın Yeni Kitabı Raflardaki Yerini Aldı! - Bibliyoraf

Doktorasını Oxford Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünde yapan Cara Hunter hakkında pek fazla bir şey bilmiyoruz. Öyle ki Cara Hunter ismi bile aslında yazarın gerçek adı değil, mahlası. Bence bu durum, gizem ve polisiye türünde eserler üreten birine oldukça uygun bir davranış. Siz ne dersiniz?

Daisy Mason Nerede? Cara Hunter’ın ilk kitabı. Yurt dışında Close To Home ismiyle yayımlanan kitap, Dedektif Adam Fawley serisinin ilk romanı. Kitap, hem polisiye okurları hem de yayıncıları tarafından çok sevildi. Kısa zamanda başarıya ulaşan yazar, 2019 yılında serinin üç kitabını birden yayımladı. Oxford’da yaşayan Hunter yakın zamanda Harper Collins’le dört kitaplık bir anlaşma imzaladı. Ayrıca yazarın Murder In The Family isimli yeni romanı da gelecek yılın nisan ayında raflardaki yerini alacak.

Polisiye Türüne Yeni Bir Nefes

Bir önceki paragrafta da belirttiğim gibi Dedektif Adam Fawley serisi sadece okurlar tarafından değil, yayıncılar tarafından da çok sevildi. Serinin ilk kitabı yayımlandıktan kısa bir süre sonra, British Book Awards için kısa listeye alındı. Serinin dizi hakları da ikinci kitabın çıkmasıyla birlikte satıldı. Cara Hunter her kitapla birlikte daha çok sevildi. Hatta Oxford Üniversitesi’ndeki bir amfiye yazarın adı bile verildi. Peki herkes tarafından çok sevilen bu seri ne anlatıyor?

Daisy Mason Nerede?: Olimpos Yayınları’nın Yeni Kitabı Raflardaki Yerini Aldı! - Bibliyoraf

Serinin ilk kitabı Daisy Mason Nerede? sekiz yaşındaki küçük bir kızın ansızın kaybolmasını konu alıyor. Mason ailesinin bahçesinde verilen partide Daisy’nin yokluğu fark edilinceye kadar her şey yolunda ilerliyor. Kızlarının ortadan kaybolmasıyla panikleyen aile hemen polisi arıyor. Davanın başına getirilen Adam Fawley ise kimsenin hiçbir şey görmediği ve bilmediği bu olayın izini sürmeye çalışıyor. Öyle ki partiye katılanlardan bazıları Daisy’i partide görüp görmediklerini bile hatırlamıyorlar.

daisy mason

Adam Fawley’ye göre Mason ailesi, davanın ana şüphelileri. Çünkü dışarıdan bakıldığında oldukça normal görülen bu aile özel hayatlarında oldukça sorunlu davranışlar sergiliyor. Daisy’nin babası Barry Mason inşaat sektöründe çalışıyor. Barry, kızıyla arasındaki sıkı ilişkiyi herkes görsün, işitsin istiyor. Daisy’nin annesi Sharon ise garip bir annelik içgüdüsüne sahip. Dışardan bakınca oldukça takıntılı duran bu karakter, aynı zamanda biraz da nevrotik görünüyor. Ailenin on yaşındaki oğulları Leo etrafındaki herkese oldukça mesafeli ve kimseyle konuşmuyor. Dedektif Fawley, oğlanın bilmemesi gereken bazı şeyleri bildiğini ve bu yüzden de korktuğunu düşünüyor. Bütün bunların üstüne bir de aile evlerinin aranmasını reddedince Fawley’nin şüpheleri giderek büyüyor.

Hikâye yalnızca Adam Fawley’nin bakış açısından anlatılmıyor. Yeri geldiğinde, sorgulanan karakterlerin de Daisy’nin kaybolduğunu günü anlattıklarını görüyoruz. Bunun haricinde halkın, Daisy’nın kayboluşuna ve davanın ilerleyişine karşı gösterdiği tepkiyi de okuyabiliyoruz. Ayrıca kitabın ana karakteri Adam Fawley için bu dava oldukça kişisel. Çünkü o ve eşi, yakın zamanda büyük bir kayıp yaşıyorlar. Dedektif Fawley her ne kadar bu kaybı aştığını söylese de, böyle bir olayı kısa sürede atlatmak mümkün değil.

Serinin Devamında Neler Oluyor?

Dedektif Adam Fawley serisi şimdilik altı kitaptan oluşuyor. Serinin son kitabı Hope To Die bu yılın haziran ayında yayımlandı. Fakat seriye yeni kitap gelecek mi bilmiyoruz. Şimdilik seri altı kitapla sonlanmış gibi duruyor. Serinin her kitabı farklı bir olayı konu alıyor. Altı kitap boyunca Dedektif Fawley’in zorlu davaları bir bir çözmesini okuyoruz. Dilerseniz gelin hep beraber serideki diğer kitapların konularına kısa kısa göz atalım.

Serinin ikinci kitabı In The Dark, bir evin bodrum katına kilitlenmiş bir kadın ve küçük bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Ne evin sahibi ne de komşular bodrumda bulunanların kim olduğunu, nasıl oraya geldiğini bilmiyor. Hatta kadın ve çocuk için kayıp ihbarı bile oluşturulmamış. Fakat Dedektif Fawley o sokakta yaşayanların herkesten gerçeği sakladığının farkında.

Daisy Mason Nerede?: Olimpos Yayınları’nın Yeni Kitabı Raflardaki Yerini Aldı! - Bibliyoraf

Üçüncü kitap No Way Out, yılbaşı gecesi yaşanan bir yangında yaşananları konu alıyor. Bu davayla ilgili en dikkat çekici detay ise evde kapana kısılanların çocuk olması. Fawley, ortaya çıkan deliller sonucunda bu yangının bir kaza olmadığını öğreniyor. O ve ekibi, çocukları kimin öldürmeye çalıştığını bulmak için kolları sıvıyor.

All The Rage, Oxford’un kenar mahallelerinden birinde sersemlemiş bir şekilde bulunan genç bir kızın başına gelenlerikonu alıyor. Polisler genç kızın anlattıklarından yola çıkarak onun tacize uğradığını düşünüyor. Fakat kız suç duyurusunda bulunmayı reddedince polislerin onu eve göndermekten başka çaresi kalmıyor. Kıza yardım etmek isteyen Dedektif Fawley bir yandan onu polise gitmeye ikna etmeye çalışıyor. Diğer yandan ise kızın başına ne geldiğini araştırıyor.

daisy mason

2021 yılında yayımlanan beşinci kitap The Whole Truth, bir üniversite öğrencisinin, profesörü tarafından tacize uğradığını anlatmasıyla başlıyor. Dedektif Fawley ve ekibi, profesörün bir kadın, öğrencinin ise başarılı bir rugby oyuncusu olduğunu öğrenince olayların özüne inmek için harekete geçiyor.

Serinin şimdilik son kitabı gibi görünen Hope To Die ise bir çiftlikte geçiyor. Söz konusu çiftlikte bir ceset bulunması üzerine çiftliğin sahipleri hemen polisi arıyor. Bu cesedin eski bir davayla bağlantılı olduğunu fark eden Fawley ve ekibi, dava üzerinde çalışmaya başlıyor.

Yazının sonuna geldik. Bu yazıda sizler için Daisy Mason Nerede? kitabı ve Dedektif Adam Fawley serisi hakkında bilmeniz gerekenleri aktarmaya çalıştım. Siz kitap hakkında ne düşünüyorsunuz? Serinin hangi kitabı için çok heyecanlısınız? Sizce dizide bu karakterleri kimler oynamalı? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ancak ve ancak. Lakin fakat ve çünkü. Ancak ve ancak. Ya da veya ile de. Çünkü.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.