Manga Nedir?: Japon Kültürünün Vazgeçilmezine Kısa Bir Giriş

Manga Nedir?: Japon Kültürünün Vazgeçilmezine Kısa Bir Giriş

Nedir, Ne Değildir? Bölüm 3: Manga

Son yıllarda çizgi roman ve webtoonların popülerliğinin artmasıyla birlikte manga okuyucularında da büyük bir artış gözlemlemekteyiz. Ülkemizde son on yıl içerisinde tanınmaya başlanan bu tür, kısa zamanda okuyucuların favorilerinden biri oldu. Biz de yeni başlayanlara mangayı tanıtmak için en iyi başlangıç kitaplarını derledik ve türün bilinmesi gerekenlerini bu yazıda topladık!

Bu yazımızda hep beraber Manga nedir, manga türleri nelerdir ve manga okumaya nerelerden başlanabilir gibi soruları yanıtlayacağız. Manga, herkesin kendine uygun bir şeyler bulabileceği uçsuz bucaksız bir derya. Biz de sizlere bu büyülü dünyaya girişinizde rehber olarak kullanabileceğiniz bir yazı hazırladık ve çok da keyif aldık. Umuyoruz ki siz de seversiniz. Hepinize keyifli okumalar!

Nedir Bu Manga?

Japoncada çizgi roman için kullanılan bir sözcük olan manga, ilk kez 1770’li yıllarda kullanılmaya başlanıyor. Sonrasında ise bu kelime 19. yüzyıl boyunca içinde karikatürler bulunan ağaç bloklarını adlandırmakta kullanılıyor.

manga
İlk manga örneklerinden biri | Hokusai

Lakin her ne kadar manga kelimesi 1770’lere dayansa da kültürel geçmişi çok daha geriye gidiyor. Japonya özellikle 6. ve 7. yüzyıllarda dini ve kültürel anlamda Çin’den etkilenmiş. Bu zamanda Budizm dininin Japonya’da yayılmasıyla Budist tapınaklarının yapımı ve duvar resimleri Japonlar tarafından benimseniyor. Özellikle Nara şehri bölgesindeki Toshodoji ve Horyuji tapınaklarının duvarlarına yapılan çeşitli karikatürler günümüz manga türünün gelişmesine büyük katkıda bulunuyor.

Günümüzde Japon kültürünün bir parçası olan manga, aynı zamanda komşu ülkelerini de olumlu yönde etkilemiş. Çin, Hong Kong ve Tayvan ülkelerinde manhua, Güney Kore’de ise manhwa türünün gelişmesine büyük bir katkı sağlamış.

Manga Türleri

Manga, edebiyatta da olduğu gibi çeşitli türlere ayrılıyor. Fakat edebiyattan farklı olarak sadece içeriği temaya göre değil, aynı zamanda uzunluğa ve sayfalardaki panel dağılışına göre de ayrılabiliyor. Sayfa uzunluğuna göre, tek bölümden oluşan, genellikle 40-120 sayfa aralığını geçmeyen mangalara one-shot adı veriliyor. One-shot türleri normal manga ciltlerinin arkasında basılabileceği gibi tek başlarına bir cilt olarak da basılabiliyor. Ayrıca dijital olarak çeşitli platformlarda da yayınlanabiliyorlar.

Mangaların normal bir kitaptan veya çizgi romandan en büyük farkı okunmaya tersten başlanmasıdır. Günümüzde çoğu manga bu şekilde oluşturuluyor. Fakat modern mangalardan farklı olarak panellerin direkt sağdan sola değil de yukarıdan aşağıya sağdan sola olarak okunduğu manga türleri de mevcut. Bu tür mangalara 4-koma manga denir. 4-koma mangalar genellikle her bölümde farklı bir olayın anlatıldığı ve günümüzde daha çok slice of life türünde karşımıza çıkan bir manga stilidir.

Mangaların geleneksel kategorilerine gelirsek, kabaca beş gruba ayırabiliriz. Bunlar Shounen, shoujo, slice of life, korku ve gerilim türleridir. Bu türler günümüzde online platformlarda yayınlanabildikleri gibi dergi içlerinde veya ayrı ciltler olarak da yayınlanabilirler.

Shounen Manga Nedir ve Bu Türde Öneriler

Shounen, günümüzde en çok tercih edilen manga türlerinden biridir. Bu tür genellikle genç erkeklere -yayın yönetmenimizin bu konuda söylemek istediği çok şey var ama neyse- yönelik olup; aksiyon, fantastik ve bilimkurgu ögeleri içeren mangaları içine alır. Genellikle lise veya ortaokul çağındaki karakterleri içeren shounen mangalar adaptasyon açısından da büyük ilgi görürler.

Shounen mangalar dijital platformlarda çıkabileceği gibi dergilerde de haftalık veya aylık olarak yayınlanabiliyor. Weekly Shounen Jump ve Weekly Shounen Magazine, Shounen dergileri arasında en popülerlerinden.

1. Çelik Simyacı – Hiromu Arakawa

manga

Ülkemizde ilk cildi 2013 yılında yayınlanan Çelik Simyacı, tüm zamanların en popüler Shounen manga serilerinden biri. Hikayemiz olağanüstü bir güç olan simyanın doğayı değiştirip şekil vermede kullanıldığı bir dünyada geçiyor. Her şey Edward ve Alphonse kardeşlerin umutsuz istekleri için simyanın altın kuralını delmesi ile başlıyor. Bu olay sonucu Edward bir kolunu ve bacağını, Alphonse ise tüm bedenini kaybediyor. Böylelikle iki kardeş, bedenlerini kurtarmak için Felsefe Taşı’na doğru tehlikeli bir yola çıkıyor. İşte böylece, karakterlerimizin yolda karşılaşacakları dost ve düşmanların ışığında Çelik Simyacının unutulmaz macerası başlıyor.

Yirmi yedi ciltlik enfes bir seri olan Çelik Simyacı, kardeşliğin ve beraberliğin önemini görebileceğiniz; aksiyon dolu nefes kesici bir okuma deneyimi sunuyor.

2. Fairy Tail – Hiro Mashima 

manga

Hikaye, ana karakter olan büyücümüz Lucy’yi konu alıyor. Lucy’nin hayattaki en büyük isteği Fairy Tail büyücü loncasına katılmaktır. Bir gün ateşi kontrol edebilen Natsu adındaki bir büyücü ile tanışarak onun loncasına davet ediliyor. Lucy, başta biraz temkinli olsa da daveti kabul ediyor. Natsu’nun locasıyla sihirli yolculuklara adım atan Lucy aslında yıllardır beklediği “Fairy Tail”in burası olduğunu anlıyor. En yakın arkadaşı bir kedi olan Natsu ve ekibine katılan Lucy’i türlü türlü maceralar bekliyor.

Günümüzün en popüler mangalarından Fairy Tail sizi büyücüler, sihir ve haylazlık dolu bir dünyaya çağırıyor. Unutulmaz anları ve sevmeye doyamayacağınız karakterleri ile Fairy Tail, okura oldukça eğlenceli ve sıcak bir macera sunuyor.

3. Suikast Sınıfı – Yūsei Matsui

manga

Dünya büyük bir tehlike altında. Ay’ın %70’ini yok eden güçlü bir yaratık, şimdi de Dünya’ yı yok etmekle tehdit ediyor. Bu canavara karşı çeşitli suikast denemeleri yapılmasına rağmen hepsi başarısızlıkla sonuçlanıyor. Olaylar yaratığın beklenmedik bir teklifte bulunması ile başlıyor; dünyaya saldırmaması karşılığında bir yıl boyunca Japonya’daki bir okulda öğretmenlik yapmak. Böylelikle Kunugiaoka Lisesi 3-E sınıfının başına hoca olarak geçen bu canavar, öğrencilerine istedikleri zaman kendisine suikast yapma fırsatı sunuyor. Canavarın veya yeni adıyla Koro Sensei’nin, başınaysa Japonya hükümeti tarafından On milyar yen ödül koyuluyor. Böylece öğrenciler için, öldürülmesi imkansız bu canavarın ışığında, normallikten çok uzak bir okul hayatı başlıyor.

İlk kez Shounen Jump dergisinde yayınlanmaya başlayan, yüz seksen bölüm ve yirmi cilt süren Suikast Sınıfı, asıl canavarların kimler olduğunu anlayacağınız; insanlığa, büyümeye, sadakate ve azme dair içinizi ısıtacak bir manga.

Bu önerilerimizi okuduysanız son zamanların en sevilen mangalarından İblis Keser ve shounen değince akla gelen ilk mangalardan biri olan One Piece’e de mutlaka bakmanızı öneriyoruz. Ayrıca İngilizce okumakta sıkıntı çekmeyecekseniz Soul Eater ve Moriarty the Patriot da şiddetle önerdiğimiz mangalar arasında.

Shoujo / Slice of Life Manga Nedir ve Öneriler

İşlediği konular gereği herkese hitap edebilen Shoujo ve slice of life türleri, konularını gerçek hayattan alan ve fantastik/bilimkurgu ögeleri içermeyen mangalar için kullanılıyor. Her ne kadar Shoujo ve Slice of Life mangalar birbirlerini tamamlar nitelikte olsalar da içlerinde bazı farklılıklar barındırıyorlar.

Shoujo mangalar konu olarak daha çok liseli veya ortaokullu karakterlerin romantik maceralarını ele alıyor. Bu açıdan Shujo’yu “shounen’nin genç kızlara yönelik olanı” şeklinde kategorize edebiliriz. Slice of life ise romantizm dışında daha ağır konuları da ele alabileceği gibi sadece komedi amaçlı hikayeleri de içine alan bir manga türüdür. Her iki tür de adaptasyon açısından oldukça ilgi görüyor. Shoujo’lar da shounen türü mangalar gibi dergilerde veya çeşitli online platformlarda haftalık olarak yayınlanabiliyor.

1. Gençlik Yolculuğu – İo Sakisaka

manga

Tüm zamanların en popüler Shoujo mangalarından biri olan Gençlik Yolculuğu, lise birinci sınıf öğrencisi Futaba’nın hikayesini anlatıyor. Ortaokul yıllarında akranları tarafından görmezden gelinen Futaba, lise yıllarını dolu dizgin yaşamaya karar veriyor. Fakat günlerini hiç olmadığı biri gibi yaşamaya başlayan kahramanımız tam da bu zamanda kendisine ilk aşkı Tanaka’yı anımsatan biriyle tanışıyor. Tanaka’yı hiç unutmadığını fark eden Futaba’nın hayatı bu “yeni” Tanaka ile tamamen değişiyor.

Lise hayatının aşk dolu masumiyetini tadabileceğiniz bir seri olan Gençlik Yolculuğu kısa sürede yeni favorilerinizden biri olacak. Bu unutulmaz manga, hepinize lise yıllarının saflığını ve tutkusunu yeniden hatırlatacak. Türünün kültlerinden biri sayılan Gençlik Yolculuğu, uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız olağanüstü bir şaheser.

2. Senin Adın – Makoto Shinkai

manga

Senin Adın, Makoto Shinkai’yın en sevilen mangaları arasında yer alıyor. Ana karakterimiz olan Mitsuba, köyünde sıkıcı ve monoton bir hayat sürüyor. Mitsuba bir yandan babasının işlerine yardım ederken bir yandan da aile büyükleri ile tapınaklarda gelenekleri yerine getiriyor. Bu tekdüze hayattan sıkılan Mitsuba’nın en büyük isteği ise şehir hayatını tatmak. Bir gün rüyasında kendisini şehirli bir erkeğin bedenine girmiş olarak görmesi ile her şey değişiyor. Mitsuba bir anda kendisini daha önce hiç tanışmadığı insanların arasında, yabancısı olduğu Tokyo sokaklarında buluyor. Fakat karakterimizin bilmediği bir şey var. Tokyo’da yaşayan bir öğrenci olan Taki isimli genç de oldukça benzer bir rüya görüyor. Taki rüyasında; kırsal kesimdeki bir köyde yaşayan genç bir kız olarak uyanıyor. Böylece daha önce hiç tanışmamış olan bu iki gencin yolları sıradışı bir şekilde kesişiyor.

Bir kız ve oğlanın aşk, gizem ve cesaret dolu öyküsü olan Senin Adın, sizi duygusal bir serüvene davet ediyor. Uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bir eser olan Senin Adın, son sayfasına kadar merakla okuyacağınız umut dolu bir manga.

3. Seninle Bir İklimMakato Shinkai

manga

Hikayemiz, ailesinin evinden Tokyo’ya kaçan Hodaka’yı anlatıyor. Tokyo’da tanıdığı kimse bulunmayan Hodaka, son derece kimsesiz ve umutsuz bir şekilde şehrin sokaklarında dolaşıyor. Bir gün çaresizce girdiği bir hazır yemek restoranında ise hayatını değiştirecek kişiyle tanışıyor. Büyü yeteneğine sahip olan Hina ile tanışan Hodaka, sonunda kendisini bir yere ait hissetmeye başlıyor. Fakat Hina’nın gücü her ikisi için de tehlikeli bir hal almaya başlayınca Hodaka kendisini büyük bir kararın eşiğinde buluyor; Sevdiklerini korumak için ne kadar ileri gidebilir?

Türünün en orijinal örneklerinden biri olan Seninle Bir İklim, son derece samimi ve sıcak anlatımıyla yeni favorilerinizden biri olacak. Anı yaşamak, hayat ve aşk üzerine okuyacağınız mangalardan olan Seninle Bir İklim, karakterleriyle okurların kalbini çalmış kült eserlerden biri.

Hinata adındaki lisesi bir gencin voleybol macerasını konu alan Haikyuu ve ailelerinin Japonya’nın iki ayrı köşesine taşınmaları nedeniyle ayrılmak zorunda kalan iki çocukluk arkadaşının hikayesini anlatan Saniyede 5 Santimetre bu türde okumanız gereken diğer mangalar. İngilizce öneriler arayan okurlarımız ise Rainbow Days ve Kaguya-sama Love is War mangalarını öneriyoruz

Korku / Gerilim Mangası Nedir ve Öneriler

Korku ve gerilim, diğer manga türleri içinde en eskiye dayananlardan biridir. Yıllar içerisinde popülaritesini giderek arttırarak günümüzde en çok tercih edilen türlerden biri haline gelmiştir. Korku ve gerilim türleri genellikle olağanüstü ögeler içerebildiği gibi tamamen gerçeğe dayalı hikayeler de sunabilirler. Ayrıca distopya ve bilimkurgu ögeleri de korku/gerilim manga türlerinde sık sık karşımıza çıkmaktadır. Korku ve Gerilim mangaları belirli bir yaş grubuna hitaben yazılmadığı için büyük bir çoğunluğun keyifle okuduğu manga türlerinden biri olmasıyla öne çıkıyor.

1. UzumakiJunji Ito’

manga

Uzumaki, Japonya’da korku mangasının babası olarak bilinen Junji Ito’nun en meşhur eseri. İngilizce versiyonunda da “sarmal” anlamına gelen Spiral adıyla basılan manga, sarmallar tarafından lanetlenmiş bir köyde geçen çeşitli hikayeleri konu alıyor. Bu hikayeleri ana karakterlerimiz Kirie ve erkek arkadaşı Suiçi’nin gözünden okuyoruz. Kapanlardan salyangozlara kadar her türlü sarmallığın bulunduğu bu açıklanamayan lanetler yavaş yavaş insanları değiştirmeye başlıyor. Kurouzu kasabası ve sakinleri sarmalların dehşetine ve lanetine kapıldıkça okuyucu olarak biz de son derece ürkütücü bir maceraya adım atıyoruz.

Uzumaki tüyleri diken diken eden, gece okumaktan kaçınmanız gereken, türünün en orijinal ve korkutucu mangalardan biri. Bu 3 mangalık seriyle birlikte Junji Ito’nun eşsiz külliyatından son derece orijinal ve kült bir eser ile tanışacaksınız.

2. Another – Yukito Ayatsuji 

manga

Another bizi 26 yıl öncesine, Yomiyama Kuzey Ortaokulu’na götürüyor. Misaki birinci sınıftan beri sınıf arkadaşları arasında sevimli ve oldukça popüler bir kız olarak görülüyor. Fakat üçüncü senesinde sınıf değiştirerek Sınıf-3’e geçen genç kız, trajik bir kaza sonucu hayatını kaybediyor. Misaki’nin bu ani ölümünü kaldıramayan arkadaşları ise Misaki hala hayattaymış gibi davranmaya devam ediyorlar. Fakat beklenen mezuniyet gününde korkunç bir gerçek ortaya çıkıyor. Çekilen toplu sınıf fotoğrafında Misaki de bulunuyor…

Son yılların en popüler manga serilerinden biri olan Another, yarattığı rahatsız edici ve gerilim dolu atmosfer ile türünün diğer serilerinden çok farklı bir yerde bulunuyor. Bu 2 ciltlik manga, okurken hepinizin kanını donduracak ve bildiğiniz bütün gerçekleri sorgulamanıza neden olacak.

3. Ölüm Defteri – Tsugumi Ohba

manga

Ölüm Defteri, tüm zamanların en çok okunan mangalarından biri. İkonik karakterleriyle genel kültürde de çok önemli bir yere sahip olan bu eser, korku/gerilim türünün en önemli örneklerinden biri kabul ediliyor. Hikayemiz, Ölüm tanrısı Shinigami Ryuk’un Ölüm Defterini insanların dünyasına düşürmesiyle başlıyor. Bu defteri bulan lise öğrencisi Light Yagami ise defteri suçluları yok etmek için kullanmaya başlıyor. Daha iyi bir dünya yaratmanın hayalini kuran Light, Kira mahlasıyla toplu ölümlerine devam ederken polisler karşısına dişli bir rakip çıkartıyor. Kimsenin çözemediği olaylarda polise yardım eden gizemli dedektif L, Kira’nın bulunması için başlatılan soruşturmanın başına geçiyor. Böylelikle manga dünyasının en nefes kesici maceralarından biri başlıyor…

Yayınlanışından yıllar sonra bile klasiklik statüsünü koruyan Ölüm Defteri, korku/gerilim mangaları arasında şüphesiz en başarılılardan biri. Türünün en ürkütücülerinden biri olan Ölüm Defteri, mangaya yeni başlayan herkesin tatması gereken korkunç ama mükemmel bir tat sunması ile öne çıkıyor.

Korku/gerilim türünde hikâyeler okumayı seven okurlarımıza Tokyo Gul ve Tomie mangalarına da göz atmalarını öneriyoruz. İngilizce okunmaktan çekinmeyen okurlarımıza ise Doubt ve Parasyte mangalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Mangalar arasındaki serüvenimiz bu kadardı. Siz de düşüncelerinizi ve önerilerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın! Umarız ki keyifle okumuş ve kendinize uygun türde öneriler bulabilmişsinizdir. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

başlık

Bu cümle kısa bir cümledir. Olduça kısa bir cümle. Cümle kısa. Kısa cümle. Am cümle oldukça kısa. Fkat kısa. Ama fakat ancak. Ve ile lakin. Ancak ve ancak ki. De. İle. Ve. Ya da veya. Çünkü. Mademki Bu cümle kısa bir cümledir. Olduça kısa bir cümle. Cümle kısa. Kısa cümle. Am cümle oldukça kısa. Fkat kısa. Ama fakat ancak. Ve ile lakin. Ancak ve ancak ki. De. İle. Ve. Ya da veya. Çünkü. Mademki

Bu kısa bir cümle. Kısa cümle. Ama cümle kısa. Kısa ama cümle. Fakat ama ancak.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.