Bizi Anlatan Hikâyeler: Muhtelif Evhamlar Kitabı

Bizi Anlatan Hikâyeler: Muhtelif Evhamlar Kitabı

Türk Edebiyatı her zaman dünyanın en zengin edebiyatlarından biri olmuştur. Son yılların yaratıcı yazarlarıyla birlikte edebiyatımız daha da zenginleşmeye devam ediyor. Muhtelif Evhamlar Kitabı’nın yazarı Ömür İklim Demir de son yıllarda öne çıkan ve şimdiden edebiyatımızın büyük yazarları arasında gösterilen bir isim. Eserlerine kattığı kendine özgü dokunuşlarıyla yazar, okuyucuların da favori modern Türk yazarlarından biri olarak gösteriliyor.

Biraz yazardan bahsetmemiz gerekirse Ömür İklim Demir, 1980 yılında Adana’da doğmuş. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra da yedi yıl boyunca ceza avukatı olarak görev yapmış. Öğrencilik yıllarından beri yazarlığa devam eden yazarımızın ilk öyküsü, 2010 yılında Varlık dergisinde yayınlanmış. 2015 yılında yayınlanan Muhtelif Evhamlar Kitabı da kendisinin ilk kitabı. Yazar, bu öykü antolojisiyle, okuyucuya türlerin dışına çıkan, son derece orijinal öyküler vadediyor. Mükemmel bir ilk kitap olmakla kalmayan Muhtelif Evhamlar Kitabı aynı zamanda yazarına birçok ödül de kazandırmış. Bu ödüller arasında son derece prestijli Haldun Taner Öykü Ödülü de bulunmakta. Bunun dışında Ankara Üniversitesi Öykü Ödülü ve Notre-Dame de Sion Liseliler Edebiyat Ödülü’nü de kazanan yazar, eleştirmenler ve okuyucular tarafından fazlasıyla takdir görüyor.

Türünün Özelliklerini Aşan Bir Ustalık

Muhtelif Evhamlar Kitabı

Öykü, günümüz Türk yazarları tarafından bolca tercih edilen bir tür. Pek çok yazarın geçmişine baktığımızda, edebi serüvenlerine öykü yazarak başladıklarını görebiliriz. Ömür İklim Demir de yine bu tür ile edebiyata atılan yazarlarımızdan biri. Lakin yazar, Muhtelif Evhamlar Kitabı ile aslında öykü türünü tümden sarsacak bir eser çıkarmış. Yazar, öykülerini birbirlerini takip eden ve novella oluşturacak nitelikte kurgulamış. Bu açıdan da öykülerini, belki de diğer yazarların taşıyamayacağı farklı bir noktaya taşımış. Yazar aynı zamanda hikayelerine kattığı karışık medya ögeleriyle de farkını ortaya koyuyor. Bu özelliğiyle de okuyucu için son derece keyifli bir iş çıkarıyor.

Ömür İklim Demir’in öykülerinin öne çıkan bir noktası da anlatmayı seçtiği temalar ve bu temalara kattığı büyülü gerçeklik dokunuşları olmuş. Özellikle Kartela öyküsünün tamamına işlemiş olan sihirli hava, kitabın genelinde de tatlı bir şekilde hissediliyor. Sessizliği Öldüren Tuzluk, Vasati 40 Yaş ve Tuz gibi çok önemli konulara parmak basan öykülerde de tadını alabileceğiniz bu büyülü atmosfer, yazarı ve öykülerini okurun gözünde zirveye çıkarıyor.

Bugünün Kitabı Muhtelif Evhamlar Kitabı

Yazar, birçok çağdaşı gibi, öyküleri Türkiye’nin sosyokültürel ve toplumsal yapısı üzerine kuruyor. Bu açıdan Muhtelif Evhamlar Kitabı içimizden, Türk insanını anlatan hikâyeler olarak gösterilebilir. Ömür İklim Demir bu öykü antolojisiyle, edebiyatımızda pek üstünde durulmayan konuları ele alıyor. Fakat aynı zamanda klasik Türk toplum yapısını da oldukça gerçekçi bir şekilde aktarıyor. Türk aile yapısı, yalnızlık ve umutsuzluk gibi temaları içeren öyküler, gerçekçi üsluplarıyla okuyucunun üzerinde oldukça buruk bir etki bırakıyor. Yazar, anlattığı önemli temaların altında ezilmeden günümüz Türk toplumunun realist bir resmini çiziyor adeta.

Ömür İklim Demir’in bu antolojiyle başardığı bir diğer şey ise Türk insanının sendromlu ruh halini en doğru şekilde aktarabilmiş olması. Bu başarıyı en net şekilde İçler Dışlar Çarpımı ve İki Oda, Bir Salon, Yarım Hayat öykülerinde görmek mümkün. Karakterlerin genel olarak bunalmış ve sancılı ruh hali öykülerin genelinde oldukça başarılı bir şekilde işleniyor. Özellikle İçler Dışlar Çarpımı’ndaki Melda’nın depresif ve karamsar karakter yapısı, okuyucuya mükemmel bir şekilde yansıtılıyor. Demir, karakterlerini bu denli özenle işleyerek anlattığı temaları çok daha çarpıcı bir şekilde pekiştirmeyi başarıyor bana kalırsa.

Öykülere Dair Muhtelif Evhamlar Kitabı

Muhtelif Evhamlar Kitabı toplamda on öyküden oluşuyor. Bu öyküleri okurken birçok farklı hayatla tanışıyoruz. İçler Dışlar Çarpımı, Vasati 40 Yaş ve Tuz öykülerinde devam eden, buruk bir kurguyu takip ediyoruz. Demir, öykülerinde karakterlerimizin kayıplarını, psikolojik buhranlarını ve acılarını işlemiş. Üç hikayeyi ustalıkla birleştiren yazar, insanların yitirdiklerine ve modern Türkiye’ye dair dinamik bir anlatı kurmuş. Demir, eserinde okuyuculara ters köşe yaşatan öyküler de sunuyor. Kitap Dün Gece Ansızın, Kartela ve Sessizliği Öldüren Tuzluk öyküleriyle, okuyucuya unutulmaz bir okuma vadediyor. Bu hikayelerde, karakterlerimizin hayatlarının küçük bir kısmına misafir oluyor; onlarla beraber günlük rutinlerini, sokak hikayelerini, aile dinamiklerinin burukluğunu ve hayatlarından kaçıp giden anları derinlemesine hissediyoruz.

Ömür İklim Demir, hikayelerini her kesimden kopardığı karakterlerle pekiştiriyor. Kitap, plaza çalışanlarından genç kızlara ve sokak bilgelerine kadar geniş bir karakter yelpazesine sahip. Bu karakterler toplumumuzdan gelen gerçek kişileri oluşturuyor ve hepimizden bir parça taşıyor. Yazar karakterlerini günlük yaşamın gerçekleri ve acılarıyla yoğurarak, okuyucuyu onların hayatına misafir ediyor. Bu yönden de son yılların en çarpıcı, dinamik, saf ve gerçekçi hikayelerini ortaya koymuş oluyor.

Eşsiz bir Üslup ve Dil

Ömür İklim Demir son yılların en orijinal kalemlerinden biri olarak gösteriliyor. Hikayelerinde kullandığı şairane ve masalsı üslup göz önüne alındığında, böyle kabul edildiğine şaşırmıyor insan. Yazar her öykünün atmosferini, karakterlerini ve olay örgüsünü büyük bir incelikle işliyor. Öyle ki öykülerin arasında bir nevi lirik ve şiirsel; romantik bir hava seziliyor. Bu duruma, anlattıklarının önemi ve zorlukları da eklenince ortaya çok tatlı bir tezat çıkıyor. Yazar ayrıca kurduğu kasvetli ve melankolik atmosferle, işlediği temalara boyut kazandırıyor.

Genç yazar, Muhtelif Evhamlar Kitabı’nda kullandığı özgün üslubu, detaylı karakterleri ve son derece başarılı kurgusuyla şimdiden edebiyatımıza adını altın harflerle yazdırdı.

Türk Edebiyatı’nın En Başarılı Öykü Kitaplarından Biri

Ömür İklim Demir, uzun zamandır tanışmak istediğim yazarlardan biriydi. Bu kadar erteledikten sonra kendisine Muhtelif Evhamlar Kitabı ile başladığım için çok mutluyum. Öykü her zaman bolca okuduğum, sevdiğim bir tür olmuştur. Özellikle daha önce okumadığım yazarlara, onların öykü kitaplarıyla başlamayı çok severim. Bu açıdan Muhtelif Evhamlar Kitabı’nı iyi ki okumuşum diyorum. Öykülerin hepsinde sihir dolu, huzurlu bir hava hissediliyor. Bu yönden kitap, benim gözümde, okuduğum diğer öykü antolojilerinden çok daha farklı bir yere sahip. Ancak kurgu ve karakterlerin dışında, beni bu kitaba aşık eden nedenlerden biri yazarın yaratıcı üslubuydu. Bu nedenle de yazarın gelecekte yazacağı her türlü eseri kesinlikle okumak istiyorum. Türk Edebiyatı’nın zenginliğine baktığımızda her kitap “kült eser” olamıyor. Lakin Ömür İklim Demir’in hem kalbinize dokunacak kadar duygusal hem de gerçekçi öykü antolojisi Muhtelif Evhamlar Kitabı şimdiden kült eser statüsüne erişmiş durumda.

Ömür İklim Demir’in bütün eserleri: Muhtelif Evhamlar Kitabı (2015), Kum Tefrikaları (2020)

Muhtelif Evhamlar Kitabı, son yıllarda okuduğum en etkileyici eserdi. Atmosferi ve yazım tarzıyla her yönden olağanüstü bir tattı. Türk Edebiyatı çerçevesinde daha önce bu kadar başarılı ve orijinal öyküler okumamıştım açıkçası. Siz de bu olağanüstü yazarla ve kitapla tanışma şansını yakalarsanız bizimle fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın, hepinize şimdiden keyifli okumalar. Gelecek yazılarda görüşmek üzere ve kendinize çok iyi bakın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.