Asel Kitabının Yazarı Sena Nur Işık'la Keyifli Bir Röportaj!

Asel Kitabının Yazarı Sena Nur Işık’la Keyifli Bir Röportaj!

Asel Kitabının Yazarı Sena Nur Işık'la Keyifli Bir Röportaj!

Geçtiğimiz senelerde önce Kitaplar ve Sözleri (@kitaplarvesozleri ) isimli bloguyla, ardından da YouTube’da çektiği videolarıyla tanıdığımız Sena Nur Işık, bu sefer de yazar kimliği ile karşımıza çıkıyor! Yaklaşık altı senedir sosyal medyada ve yayın sektöründe aktif olarak yer alan Sena Nur Işık’ın Asel adlı kitabı geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı. İndigo Kitap tarafından okurların beğenisine sunulan Asel, büyük bir ilgiyle karşılandı. Duyduğumuza göre kitap ikinci baskıya gitmiş bile!

Biz de sizler için yazarlığa yeni adım atmış ve takipçileri tarafından oldukça sevilen Sena Nur Işık’la keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Bu güzel röportaj için tekrardan kendisine teşekkür ederiz!

Öncelikle Sena Nur Işık kimdir? Okurlarımız için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz bize?

Asel Kitabının Yazarı Sena Nur Işık'la Keyifli Bir Röportaj!

23 yaşındayım ve üniversite öğrencisiyim. Namık Kemal Üniversitesinde Gıda Mühendisliği eğitimi aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme bölümüne devam ettim. Sosyal medyada kitaplarvesozleri ismiyle altı yıldır içerik üretiyorum. Youtube, Instagram vb. platformlarda varım. Yazarlık kariyerine adım attım. Asel adında bir kitabım var. Bunun yanı sıra bir yayınevinde çalışıyorum.

Asel, okurlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Peki kitabınıza adını veren Asel isminin özel bir anlamı var mı?

Benim için özel bir anlamı yok. İnternette görmüştüm. Sadece ismin anlamını çok seviyorum. Cennetteki ırmak, bal demek.

Kitabın oluşum süreci sizin için nasıl ilerledi?

İlk önce Wattpad’de yayımladım. Kendimi denemek ve eleştiriler alarak gelişmek istedim. Wattpad’den sonra Asel ile değil, diğer kurgularım ile yayınevlerine gitmeyi düşünürken bir anda Asel’i bastırma kararı aldım. Daha sonra İndigo Kitap’tan Asel çıktı.

Okurlar için kitap özellikle sonu ile cesur ve şaşkınlık uyandıran bir konuya sahip. Peki sizin gözünüzden Asel nasıl bir kitap?

Merak uyandırıcı ve sürükleyici bir kitap olduğunu düşünüyorum. Her bölüm sonunda insanları heyecanlandırmak istedim.

Biraz karakterlere değinecek olursak; okurlar bu kitapta Sena Nur Işık’tan hangi karakterlerde, hangi parçaları bulacak?

Farkında olmadan karakterlerime kendimden bir şeyler koyuyorum. Minik detaylar ekliyorum. Örneğin: Deniz’in rahat tavırları, Yağız’ın eğlenceli karakteri kendimden paylaştığım şeyler.

Kitabın devamının gelemeyeceğini söylediniz fakat bu Asel’in okurlarını biraz üzdü diyebiliriz. Özel bir bölüm ya da yan karakterlerle ilgili bir ek kitap düşünüyor musunuz?

Özel bölüm çok istedim. Yazmaya çalıştım ama olmuyor. Kitabın devamına dair ya da geçmişe dair bir özel bölüm yazdığımda aşırı gereksiz duruyor. Ener’in bakış açısından bir özel bölüm yazmıştım mesela. Kitaba eklemekten vazgeçtim. Çünkü olmuyordu. Asel o şekilde bitmeliydi, öyle bitti. Fazlası kitaba zarar verir.

Kitabın beklenmedik bir sona sahip olduğunu önceki sorularda da belirtmiştik. Peki Asel’de kitabın sonu mu ilerleyişi belirledi, yoksa kitap mı sona göre şekillendi?

Kitabın sonu en başından beri belliydi. Diğer olaylar o son için yazıldı. Kitapta detaylar değişti ama son hiç değişmedi.

Asel Kitabının Yazarı Sena Nur Işık'la Keyifli Bir Röportaj!

Bildiğimiz üzere çoğu yazardan farklı bir yol izleyerek Asel’i Wattpad’den kaldırmadınız ve bu durum çoğu okurun kafasında soru işareti oluşturdu. Böyle bir yol izlemenizin sebebi nedir?

Çünkü kitabı satın alamayacak insanlar olacaktı. İlk hedefim kitabımı okutmak, çok fazla insana ulaşmak. Önemli olan satın alınması değil, okunması. Almaya fırsat bulamayanlar her zaman oradan okuyabilir.

Bazı yazarlar kitabı yayımlandıktan sonra geriye dönüp değişiklik yapmak isteyebiliyorlar. Geçmişe dönüp baktığınızda sizin de Asel üzerinde değiştirmek istediğiniz bir şey var mı?

Değiştirmek istediğim bir kısım yok. Bir yeri değiştirmek tüm kurgunun değişmesine sebep olabilir. Geçmiş ve gelecek şeklinde sırlarla ilerlediği için tek bir değişiklikte zaman kayması yaşanır ya da kurgu değişir.

Asel ile tabuları yıktığınızı veya herhangi bir şeye ses olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Dışarıdan nasıl gözüküyor bilmiyorum. İnsanlar için değil belki ama kendi içimde çok büyük tabular yıkıldı. Kitap yazdığımdan beri çok değiştim. Beni geliştirdi, olgunlaştırdı.

Günümüzde okuyucularının kafasında Wattpad’deki kitaplarla ilgili belirli bir kalıp var. Siz bu kalıp hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu kalıbın sizi sınırladığını düşünüyor musunuz?

Bu kalıp beni çok üzüyor. Kitap, kitaptır. Önemli olan içeriktir. Nerede yayımlandığı gibi konular aslında hiç önemli detaylar değil.

Asel Kitabının Yazarı Sena Nur Işık'la Keyifli Bir Röportaj!

Kitabınıza bir okur gözüyle baktığınızda klişe olduğunu düşündüğünüz ama yine de yazdığınız bir yer var mı?

Evet. Kitabın hem klişe hem de o klişelere baş kaldıran bir yanı olduğunu düşünüyorum. Örneğin, Ener karakteri kötü çocuk hareketleri yaptığında klişe gözüküyor ama bu kötü çocuk tavırlarına karşı Asel’in tutumu klişelere baş kaldırıyor. Olmaması ve olması gerekenleri aynı anda gösterirken klişe yazmak zorunda kalıyorsunuz.

Sizce bir yazar olarak klişe unsurları yazmaktan kaçınmak mı gerekir yoksa önemli olan klişe unsurları da etkileyici bir şekilde sunabilmek midir?

Hayatın kendisi klişe. Yaşadığımız her şey sıradan. Farklı bir konu bulmak, bunu farklı şekilde sunmak çok zor. Yüz binlerce yazar, kitap var. Farkında olmadan benzer kurgular, klişe şeyler çıkıyor. Önemli olan duygular diye düşünüyorum. Kitapta yaşanılanları hissettirebilmek çok önemli. Karakterlerin hissettiklerini okuyucu da hissetmelidir.

Günümüzde birçok kitap uyarlaması oldukça revaçta. Peki siz Asel’in uyarlanmasını ister miydiniz?

Kitapların film/dizi olma konusu beni tedirgin eder. Lakin Asel film olmak için çok uygun. Film olmasını isterim.

Her yazarın etkilendiği ve ilham aldığı bir yazar vardır. Peki sizin en sevdiğiniz yazar kimdir?

Marie Lu, John Green, Rainbow Rowell gibi isimleri çok seviyorum. Gençlik kitaplarında duyguları çok iyi verebildiklerini düşünüyorum.

Yeni bir yazar olarak deneyimleriniz ışığında yazar adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Pes etmemek! Önemli olan düzenli bir şekilde yazmak, yılmamak ve devam etmek. Tüm eleştirilere açık olmak ve kendini geliştirmek.

Yazarlık hayatınıza güzel ve başarılı bir başlangıç yaptınız. Bundan sonraki dönemde nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsunuz ve aklınızda başka kurgular var mı?

Evet. Şu an farklı bir kitap yazıyorum. 2021 yılında çıkmasını umut ediyorum. Kitap yazmak benim için bir heves değil. Bu işte tecrübesizim ama iyi yerlere gelmek istiyorum. Bunun için çalışıyorum. Yeni kitaplarımla çok daha güzel bir şekilde gelmek dileğiyle…

Sena Nur Işık’a röportaj için tekrardan teşekkür ediyor, yazarlık kariyerinde kendisine tekrar başarılar diliyoruz ve Asel için de en güzel dileklerimizi sunuyoruz! Kendisinin blog hesabına buraya tıklayarak ve Youtube kanalına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bir sonraki röportajımızda görüşmek üzere.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Hani bensiz bir hiçtin. Nefes bile almak zor derdin. Ben senin her şeyindim Fakat yalan. Ama yalan. Gözü görmez başkasını. Sen ve ben elmanın iki yarısı. Bir ömür boyu beraber. Ama yalan. Fakat yalan. Ben senin her şeyindim Fakat yalan. Ama yalan. Gözü görmez başkasını. Sen ve ben elmanın iki yarısı. Bir ömür boyu beraber. Ama yalan. Fakat yalan. Lakin ama fakat. Ve yalnız fakat. AMA. Lakin. Yalnız. Hani bensiz bir hiçtin. Nefes bile almak zor derdin. Ben senin her şeyindim Fakat yalan. Ama yalan. Gözü görmez başkasını. Sen ve ben elmanın iki yarısı. Bir ömür boyu beraber. Ama yalan. Fakat yalan. Ben senin her şeyindim Fakat yalan. Ama yalan. Gözü görmez başkasını. Sen ve ben elmanın iki yarısı. Bir ömür boyu beraber. Ama yalan. Fakat yalan. Lakin ama fakat. Ve yalnız fakat. AMA. Lakin. Yalnız.

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.