Umut İçin Yazan Yazar: Matt Haig

Umut İçin Yazan Yazar: Matt Haig

Bugün sizlere bana ve daha birçok okura umut veren bir yazardan bahsedeceğim. Kendisi, sadece okurlarına değil kendine de umut vermek için yazıyor. Belki onu, Gece Yarısı Kütüphanesi ile tanıyorsunuz. Belki de onunla ilk kez Zamanı Durdurmanın Yolları ile tanıştınız. Eğer henüz tanışmadıysanız da büyük ihtimalle bu yazıdan sonra tanımak isteyeceksiniz. Hadi hep birlikte bakalım, Matt Haig aslında kim?

Matt Haig’in Hayatı

Matt Haig: Umut İçin Yazan Yazar - Bibliyoraf

Matt Haig, 3 Temmuz 1975’te Sheffield, İngiltere’de dünyaya geldi. Hull Üniversitesi’nde İngilizce ve Tarih bölümlerinde okudu. Yazar, akademik olarak başarılı olma konusunda bir hırsa sahip olmasa da edebiyata olan ilgisi nedeniyle Leeds Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı üzerine yüksek lisans yaptı.

Bu uzmanlık sürecinin ardından, belki de sorumluluklarından kaçmak için İbiza’ya taşınan yazar, bir parti organizatörünün yanında çalışmaya başladı. O sıralarda sevgilisi olan (artık eşi) Andrea Semple ile birlikte yaşıyordu. 1999 yılında İbiza’da hayatının ilk büyük depresyon atağını geçirdi. Küçüklüğünden beri anksiyete problemleri yaşayan Matt Haig neredeyse kendine zarar vermesine neden olacak bu tecrübeden sonra İngiltere’deki ailesinin yanına döndü. Bu süreçte yaşadıklarını ve depresyonu nasıl atlattığını anlatan kitabı Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, yazarın kişisel gelişim türünde sayılabilecek ilk kitabı oldu.

İngilizce öğretmeni, genç yaşlarda yazmayı sevdiğini fark eden Matt Haig’i yazar olma konusunda cesaretlendirdi. Ona, kitap okumanın da bir video oyunu kadar eğlenceli ve heyecanlı olabileceğini gösteren de yine İngilizce öğretmeniydi. Hatta Haig bir röportajında Gece Yarısı Kütüphanesi romanındaki Bayan Elm karakterini bu öğretmeninden esinlenerek yazdığını söylüyor.

2004 yılında ilk çıkış romanı olan The Last Family in England yayımlandı. Bu romanı yazmaya başlamasında depresyonu yenmesinin büyük bir rolü oldu. Yazarın söylediğine göre o sırada depresyonun bitmesi ona o kadar imkansız görünüyordu ki depresyonu yendiğinde yazar olma fikri daha az imkansız görünmeye başladı. Yetişkinler için hem kurgu hem kurgu dışı birçok kitap yazan Matt Haig aynı zamanda çocuklar için de kurgu yazıyor.

Yazım Stili

Gece Yarısı Kütüphanesi, Zamanı Durdurmanın Yolları ve Yaşama Tutunmak İçin Nedenler haftalarca listelerin başında kaldı. Matt Haig yazarlık kariyeri boyunca birden fazla ödül aldı ve kitapları otuzdan fazla dile çevrildi. Kurgu ve kurgu dışı kitap yazmaktan hoşlanan yazar belirli bir tür ile sınırlanmayı sevmiyor. Kitaplarının ilginç konuları da yazarın stilini az çok gözler önüne seriyor. Haig, kurgu dışı kitaplarında okurlarıyla sohbet havası vermeyi seviyor. Öyle ki sanki bir arkadaşınızla dertlerinizi paylaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Anksiyete ve depresyon ile savaşmış olduğundan, kişisel gelişim temalı olmayan romanlarında bile bu konular alt metin olarak yer alıyor. Böylelikle, çoğu kitabında farkında olmadan kişisel gelişim konusunu deneyimliyorsunuz.

Matt Haig: Umut İçin Yazan Yazar - Bibliyoraf

Samimi ve sade bir dile sahip olan yazar, kitaplarının orijinal konularıyla dikkat çekiyor. Örneğin ilk kitabı olan The Last Family in England bir köpeğin bakış açısından yazılmış. Hatta yazarın birlikte çalıştığı kitap ajansı bu ilginç seçimden dolayı kitabın satmayacağını söylemiş. Matt Haig, bir röportajında bu durumun editörlerine oldukça zorluk çıkardığından bahsediyor.

Kitaplarının genel olarak basit bir dili var ve oldukça da akıcılar. Özellikle romanları, başladığınızda elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kadar sürükleyici. Yazar, ilk eserlerinin aksine Zamanı Durdurmanın Yolları ve Gece Yarısı Kütüphanesi gibi son dönemde popülerleşen kitaplarında okura pozitif bir mesaj vermek istemiş. Haig, Kristin Hannah ile yaptığı bir röportajda Gece Yarısı Kütüphanesi’ni yazarken aklındaki tek şeyin yalnızca pozitif bir kitap yazmak olduğunu anlatıyor.. Bunu paralel yaşamlar ve kütüphane temalarını kullanarak yapmak istediğini söylemiş. Ancak hikâyenin tamamı yazım sürecinde ortaya çıkmış.

matt haig

Haig, genel olarak, yazmak için belirli bir rutini olmadığını belirtiyor. Kendine yazmak için özel bir masa ve alan hazırlıyor. Fakat buna rağmen günün herhangi bir zamanında ve herhangi bir yerde yazmaya başladığını söylüyor. Kitapları yazmadan önce kafasında bir fikir oluyor ama çoğu zaman hikâye yazım sürecinin ilerlemesiyle oluşuyor.

Matt Haig Kitaplığı

Matt Haig yirmili yaşlarından beri birçok eser yazdı ve yazmaya da devam ediyor. Ancak kendi yazar kimliğini bulduğu ilk kitabın İnsanlar olduğunu söylüyor. Bu kitapta kendi dilini bulan yazar, bu kitaptan önceki eserlerinin çok daha acemice yazdığını düşünüyor. Diğer eserleri ile karşılaştırıldığında, Ölü Babalar Kulübü ve The Possesion of Mr Cave gibi kitapları daha karanlık bir hava içinde yazılmış. Yazarın en çok bilinen romanı ise son döneme çok satanlar listelerinden inmeyen Gece Yarısı Kütüphanesi.

Aşağıdaki listede Matt Haig’in yayımlanan bütün eserlerini görebilirsiniz. Önerim yalnızca listedeki romanlara değil yazarın çocuk kurgularına da mutlaka göz atmanız.

başlık

Roman:

 • The Last Family in England  (2004)
 • Ölü Babalar Kulübü (2006)
 • The Possession of Mr Cave ( 2008)
 • The Radleys (2010)
 • İnsanlar (2013)
 • Zamanı Durdurmanın Yolları (2017)
 • Gece Yarısı Kütüphanesi (2020)

Kurgu Dışı:

 • How Come You Don’t Have An E-Strategy (2002)
 • Brand Failures (2003)
 • Brand Royalty (2004)
 • Brand Success (2011)
 • Yaşama Tutunmak İçin Nedenler (2015)
 • Nevrotik Bir Gezegenden Notlar (2018)
 • Rahatlama Kitabı (2021)

Çocuk Kitapları:

 • Shadow Forest (2007)
 • Runaway Troll (2008)
 • To Be A Cat (ü2013)
 • Echo Boy (2014)
 • Nikolas – Noel Adında Bir Çocuk (2015)
 • The Girl Who Saved Christmas (2016)
 • Father Christmas and Me (2017)
 • The Truth Pixie (2018)
 • Evie and the Animals (2019)
 • Doğruluk Perisi Okula Gidiyor (2019)
 • Evie in the Jungle (2020)
 • Cesur Fare Miika (2021)

Matt Haig, dönem dönem duygudurum bozukluklarıyla mücadele etse de her zaman umut beslemek ve bu umudu okurlarıyla paylaşmak istiyor. Hala aktif bir şekilde yazarlık yapan Haig sınırlanmayı sevmiyor. Bu nedenle bir sonraki kitabının hangi türden olacağını kim bilebilir? Fakat hangi türden olursa olsun ben kitabın iyi olacağını düşünüyorum.

Biz Bibliyoraf olarak Matt Haig kitaplarını okumayı çok seviyoruz. Şu anda yazarın dilimize çevrilmiş kitapları sınırlı olsa da zamanla tüm kitaplarının çevrileceğini umuyorum. Peki ya sizler yazar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım. Keyifli okumalar dilerim.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ancak ve ancak lakin çünkü ve ile. De ya da veya ama ancak. Çünkü ve fakat. Lakin ama ancak. Ve de ile. Ki lakin mademki. Ama fakat ancak ve ancak lakin çünkü ve ile. De ya da veya ama ancak. Çünkü ve fakat. Lakin ama ancak. Ve de ile. Ki lakin mademki.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 13

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.